avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1070 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... pt perioada insolventei
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

pt perioada insolventei

am la firma 25000ron datorie 14000ron dobanda si800ron penalitati din momentul in care fac cerere de intrare in insolventa am inteles ca nu mai se aduna penalitati dar eu cat timp am sa imi achit datoriile sipenalitatile?
Cel mai recent răspuns: camaro , utilizator 17:29, 3 Noiembrie 2009
Intrat si delarat insolvent aveti un lichidator care are mandat de administrator si este obligat sa faca demersurile de lichidare a obligatiilor societatii prin pasivul si activul ei. Perioada maxima este de 3 ani, dar in unele cazuri , motivat , se poate face cerere de prelungire.
multumesc o seara buna
pe firma nu am mai avut activitate din vara dar am platit lunar cite ceva am avut stoc mare de marfa pe care in luna oct l/am vindut tot si cum eu bagasem imprumut in soc. am facut restituire .cu stocul zero si datoria catre mine vreau sa vorbesc cu un lichidator pt ca mai sunt dat. catre stat ce am spus mai sus intreb...pot aparea surprize neplacute ? de genul de ce ai platit tot imprumutul si nu dat. la stat? si sa fiu trasa la raspundere....firma e pe sotul meu eu sunt lichidata de 6 luni sa merg la lichidator sau nu?
camaro a scris:

pe firma nu am mai avut activitate din vara dar am platit lunar cite ceva am avut stoc mare de marfa pe care in luna oct l/am vindut tot si cum eu bagasem imprumut in soc. am facut restituire .cu stocul zero si datoria catre mine vreau sa vorbesc cu un lichidator pt ca mai sunt dat. catre stat ce am spus mai sus intreb...pot aparea surprize neplacute ? de genul de ce ai platit tot imprumutul si nu dat. la stat? si sa fiu trasa la raspundere....firma e pe sotul meu eu sunt lichidata de 6 luni sa merg la lichidator sau nu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau o parere camaro camaro AM PUS INTREBAREA >>CINE CUMPARA FIRME CU DATORII> SI AS VREA UN RASPUNS LA CAMARO MULTUMESC.... (vezi toată discuția)
Poate fi facut raspunzator? camaro camaro soc. are datorii de25oooron la stat,la care se adauga pen.15000ron ,nu mai sunt bunuri valoroase pe ea ,dar eu ca administrator nu mai sunt in firma de 7luni, ... (vezi toată discuția)
Faliment crisrian crisrian Sint asociata intr o firma cu datorii la stat . Momentan pe firma functioneza un mic magazin din care in insolventa nu as putea plati suma restanta la ... (vezi toată discuția)