Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... pt perioada insolventei
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

pt perioada insolventei

am la firma 25000ron datorie 14000ron dobanda si800ron penalitati din momentul in care fac cerere de intrare in insolventa am inteles ca nu mai se aduna penalitati dar eu cat timp am sa imi achit datoriile sipenalitatile?
Intrat si delarat insolvent aveti un lichidator care are mandat de administrator si este obligat sa faca demersurile de lichidare a obligatiilor societatii prin pasivul si activul ei. Perioada maxima este de 3 ani, dar in unele cazuri , motivat , se poate face cerere de prelungire.
multumesc o seara buna
pe firma nu am mai avut activitate din vara dar am platit lunar cite ceva am avut stoc mare de marfa pe care in luna oct l/am vindut tot si cum eu bagasem imprumut in soc. am facut restituire .cu stocul zero si datoria catre mine vreau sa vorbesc cu un lichidator pt ca mai sunt dat. catre stat ce am spus mai sus intreb...pot aparea surprize neplacute ? de genul de ce ai platit tot imprumutul si nu dat. la stat? si sa fiu trasa la raspundere....firma e pe sotul meu eu sunt lichidata de 6 luni sa merg la lichidator sau nu?
camaro a scris:

pe firma nu am mai avut activitate din vara dar am platit lunar cite ceva am avut stoc mare de marfa pe care in luna oct l/am vindut tot si cum eu bagasem imprumut in soc. am facut restituire .cu stocul zero si datoria catre mine vreau sa vorbesc cu un lichidator pt ca mai sunt dat. catre stat ce am spus mai sus intreb...pot aparea surprize neplacute ? de genul de ce ai platit tot imprumutul si nu dat. la stat? si sa fiu trasa la raspundere....firma e pe sotul meu eu sunt lichidata de 6 luni sa merg la lichidator sau nu?