avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Datorii la banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Datorii la banca

Buna ziua. In cazul unui credit luat de la banca in urma cu vreo 11 ani si din lipsa de venit nu a fost returnat cand intervine prescriptia ? A fost si un proces si a fost dat dosarul unui executor in urma cu vreo 5 ani. Si nu stiu daca mai poate sa puna proprire pe bani, daca exista termenul de prescriptie. Alta intrebare ar fi : amenzile administrative care ajung la finante se prescriu ? Daca se prescriu , atunci se face prescriptia dupa ce exista un titlu executor si trec de ex. 5 ani ? Este valabil si la o datorie la primarie ( amenda politia locala ) ? Va multumesc din suflet pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: Petre Enache , Avocat 20:21, 24 Iunie 2018
Nimic ? Nici un ajutor ? Trebuie sa platesc ceva ?

vladadrian2204 a scris:

Buna ziua. In cazul unui credit luat de la banca in urma cu vreo 11 ani si din lipsa de venit nu a fost returnat cand intervine prescriptia ? A fost si un proces si a fost dat dosarul unui executor in urma cu vreo 5 ani. Si nu stiu daca mai poate sa puna proprire pe bani, daca exista termenul de prescriptie. Alta intrebare ar fi : amenzile administrative care ajung la finante se prescriu ? Daca se prescriu , atunci se face prescriptia dupa ce exista un titlu executor si trec de ex. 5 ani ? Este valabil si la o datorie la primarie ( amenda politia locala ) ? Va multumesc din suflet pentru raspunsuri.

Salut du-te cu actele la un avocat și te lămurește ce si cum.
Actele trebuie văzute de un avocat. Aici pe forum sunt discutii teoretice. Un real ajutor il primiți de la cine vede actele

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Datorie la societate recuperari creante steve1981 steve1981 Am o datorie la o banca. Contractul de credit este din 2005. Am platit vreo 5 luni, iar dupa aia nimic. Acum, dupa 5 ani, se trezeste firma de recuperare sa ... (vezi toată discuția)
Dupa cati ani se prescriu amenzile de circulatie ? miri47 miri47 Mentionez ca am multe amenzi de circulatie din anii 2006 - 2014 neachitate, doar acum am primit Instiintarea ca m-i s-a facut poprire pe salariu - este corecta ... (vezi toată discuția)
Am primit acum o somatie de la taxe si impozite sa platesc amenzi ... KLM4 KLM4 Am primit acum o somatie de la Taxe si impozite sa platesc amenzi doua la CNAIR si impozite vechi pe cladire si teren. 1. Eu nu am masina, nu am avut ... (vezi toată discuția)