Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am primit acum o somatie de la Taxe si impozite sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am primit acum o somatie de la Taxe si impozite sa platesc amenzi ...

Am primit acum o somatie de la
Taxe si impozite sa platesc amenzi doua la CNAIR si impozite vechi pe cladire si teren.
1. Eu nu am masina, nu am avut vreodata si nu am fost amendata de cnair care am citit pe net este ceva cu drumurile, amenzile alea sunt aiuristice, inventate

2. Impozite neplatite am, intrebarea e: astea nu se prescriu? Parca in 5 ani?

Daca fac contestatie la executare mai dau si bani din buzunar pt amenzi inventate de ei… ca sa suspend executarea cat costa va rog?

Un mic ajutor se poate va rog? ????????multumesc
Buna ziua, daca situatia este cum o prezentati, singura solutie este contestatia la executare. Impozitele se prescriu in 5 ani dar trebuia analizate actele pentru a se vedea cursul prescriptiei in cazul dvs. Ca si cheltuieli veti avea de plata taxe de timbru procentual din suma contestata dar nu mai mult de 10 lei, daca doriti sa cereti suspendarea veti plati si o cautiune de 10% din suma executata si onorariul de avocat, daca veti fi reprezentata de avocat. La sfarsitul procesului, daca se va admite contestatia, veti recupera aceste cheltuieli.

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, daca situatia este cum o prezentati, singura solutie este contestatia la executare. Impozitele se prescriu in 5 ani dar trebuia analizate actele pentru a se vedea cursul prescriptiei in cazul dvs. Ca si cheltuieli veti avea de plata taxe de timbru procentual din suma contestata dar nu mai mult de 10 lei, daca doriti sa cereti suspendarea veti plati si o cautiune de 10% din suma executata si onorariul de avocat, daca veti fi reprezentata de avocat. La sfarsitul procesului, daca se va admite contestatia, veti recupera aceste cheltuieli.

Multumesc frumos dar va dati seama la ce se preteaza sa inventeze amenzi??? Ce e aia CNAIR? Va dati seama ce brambureala e la ei acolo!
Am de facut o rectificare, taxa de timbru este de maxim 1000 lei, nu 10 lei.
Foarte mult!!! Ca sa corectez prostiile lor. Mai stau si in tensiune.
Multumesc dna avocata!

Madalina Pascu a scris:

Am de facut o rectificare, taxa de timbru este de maxim 1000 lei, nu 10 lei.