avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am primit acum o somatie de la Taxe si impozite sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am primit acum o somatie de la Taxe si impozite sa platesc amenzi ...

Am primit acum o somatie de la
Taxe si impozite sa platesc amenzi doua la CNAIR si impozite vechi pe cladire si teren.
1. Eu nu am masina, nu am avut vreodata si nu am fost amendata de cnair care am citit pe net este ceva cu drumurile, amenzile alea sunt aiuristice, inventate

2. Impozite neplatite am, intrebarea e: astea nu se prescriu? Parca in 5 ani?

Daca fac contestatie la executare mai dau si bani din buzunar pt amenzi inventate de ei… ca sa suspend executarea cat costa va rog?

Un mic ajutor se poate va rog? ????????multumesc
Cel mai recent răspuns: KLM4 , utilizator 03:30, 4 Noiembrie 2023
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, daca situatia este cum o prezentati, singura solutie este contestatia la executare. Impozitele se prescriu in 5 ani dar trebuia analizate actele pentru a se vedea cursul prescriptiei in cazul dvs. Ca si cheltuieli veti avea de plata taxe de timbru procentual din suma contestata dar nu mai mult de 10 lei, daca doriti sa cereti suspendarea veti plati si o cautiune de 10% din suma executata si onorariul de avocat, daca veti fi reprezentata de avocat. La sfarsitul procesului, daca se va admite contestatia, veti recupera aceste cheltuieli.


Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, daca situatia este cum o prezentati, singura solutie este contestatia la executare. Impozitele se prescriu in 5 ani dar trebuia analizate actele pentru a se vedea cursul prescriptiei in cazul dvs. Ca si cheltuieli veti avea de plata taxe de timbru procentual din suma contestata dar nu mai mult de 10 lei, daca doriti sa cereti suspendarea veti plati si o cautiune de 10% din suma executata si onorariul de avocat, daca veti fi reprezentata de avocat. La sfarsitul procesului, daca se va admite contestatia, veti recupera aceste cheltuieli.

Multumesc frumos dar va dati seama la ce se preteaza sa inventeze amenzi??? Ce e aia CNAIR? Va dati seama ce brambureala e la ei acolo!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am de facut o rectificare, taxa de timbru este de maxim 1000 lei, nu 10 lei.
Foarte mult!!! Ca sa corectez prostiile lor. Mai stau si in tensiune.
Multumesc dna avocata!

Madalina Pascu a scris:

Am de facut o rectificare, taxa de timbru este de maxim 1000 lei, nu 10 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie la executare impotriva unei somatii emise de casa de pensii monik monik buna ziua, va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. am pe cineva in familie care e pensionar si a primit o somatie cum ca trebuie sa dea inapoi niste sume de ... (vezi toată discuția)
Contestație executare silită pentru un credit luat în 2015 de la un ifn, cedat în 2017 unei firme de recuperare. ce șanse am? liviubonta liviubonta Buna ziua. Am luat un credit de la un ifn in 17.08.2015 scadent la 30 de zile, in 16.09.2015. Nu am platit nici o rata sau creditul. In 10.08.2017 creditul a ... (vezi toată discuția)
Cerere retroactiva cu ani in urma a pensiei de intretinere cipair cipair Buna ziua . Am o intrebare . Fosta sotie poate cere retroactiv de acum cativa ani o datorie ce consta in diferente de plata la pensia ... (vezi toată discuția)