Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DREPTUL LA MINIM 10 ZILE LEGATE DE CONCEDIU PE AN
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DREPTUL LA MINIM 10 ZILE LEGATE DE CONCEDIU PE AN

Buna ziua,
exista vreun motiv pentru care un angajator sa aiba dreptul de a nu-ti acorda cele 10 zile minime de concediu o data pe an?
Mentionez ca in prezent exista inclusiv 11 zile de anul trecut reportate in 2018. Poate fi facuta o sesizare?

Potrivit art.148 alin.5 C.mun., in cazul in care programarea concediilor se face fractionat, angajatorul este obligat sa stabileasca programarea astfel incat fiecare salariat sa efectueze intr-un an calendaristic cel putin 10 zile lucratoare de concediu neintrerupt.

In speta, nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.