Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Certificat nastere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Certificat nastere

Buna ziua, ma poate lamuri cineva? Soacra mea si-a pierdut certificatul de nastre locuieste in Constanta si are 80 de ani, dar a fost nascuta in Ialomita. Am ajuns la Primaria respectiva dar am constatat ca in registrele lor soacra mea este nascuta cu o zi mai devreme ceea ce schimba CNP-ul iar numele este Mariea nu Maria. Intre timp si-a pierdut si buletinul deci nu mai are nici un act original. Cum mai scot un certificat nou daca nu am buletin oricum datele din buletin nu ar fi corespuns cu ce au ei acum in arhiva nu stiu unde trebuie sa merg ca sa intre in legalitate nu ma lamureste nimeni cu cine trebuie sa vorbesc de unde pot incepe sa obtin treptat actele in original .
Solicitati unui notar public intocmirea unei procuri speciale prin care persoana respectiva va imputerniceste sa efectuati demersurile necesare obtinerii unui duplicat al certificatului sau de nastere, in procura identificarea mandantului fiind facuta de catre cel putin 2 martori care sa se prezinte cu buletinele de identitate si sa semneze ptr recunoastere. Va trebui insa ca persoana respectiva daca nu mai detine buletin sa prezinte notarului un document cu poza ( o legitimatie, cartea de alegator, permis intrare la o institutie, abonament biblioteca, etc).
ContSters82289, utilizator
Multumesc de ajutor daca ar fi doar atat nu asta ar fi problema. Dar dupa cum am mai spus in registrele din Ialomita apare X Mariea nascuta pe 2 decembrie 1938 fica lui x Mariea pe certificatul pierdut era X Maria nascuta pe 3 decembrie 1938 fica lui x Maria ....... de aici incolo incep problemele socrul a decedat dar are doi copii ... dupa eliberarea noului certificat teoretic este altă persoana eu asta inteleg ... trebuie schimbate toate actele certificatul de casatorie al socrilor , certificatele de nastere ale copiilor actele casei , dosarele de pensionare ... dar cum o sa fac dovada ca e aceeasi persoana aici e marea problema ca 80 de ani s-a numit X Maria si a avut un CNP iar acum dacă scot un duplicat (daca se poate numi duplicat ... datele nu vor mai corespunde) teoretic va deveni alta persoana. Aici nu gasesc pe cineva care sa ma lamureasca am fost la un birou notarial am povestit toate acestea si m-a trimis la evidenta populatiei ca nu a stiut sa ma lamureasca si nici sa ma sfatuiasca ce am de facut. De la evidenta populatiei mi-a spus clar ca daca doresc un duplicat mi-l elibereaza cu datele care le au ei acum in arhiva.... am inteles ca arhiva a fost arsa si refacuta de vreo 2 ori in sat prin anii 1940 nu stim exact. Traim intr-o tara .... in care ... daca obtin duplicat dupa certificatul de nastere apoi cum demonstrez ca este aceeași persoana daca merg sa scot un buletin nou in contractul de casa apare X Maria CNP 2381203000000 si eu o sa vreau buletin pentru X Mariea CNP2381202xxxxxx e de aici ce am de facut nu ma lamureste nimeni. Daca ma puteti lamuri va raman profund indatorata.
elenae, utilizator
Solicitati eliberarea unei carti de identitate provizorii pentru lipsa documentelor necesare eliberarii cartii de identitate.

Cartea de identitate provizorie se eliberează pentru următoarele motive:
" lipsă certificat de naștere ";
" lipsă certificat de căsătorie ";
" lipsă dovadă divorț ";
" lipsă dovada adresei de domiciliu ";
" lipsă locuință " sau lipsa acte spatiu

Cartea identitate provizorie se elibereaza in baza urmatoarelor documente:
1. Cerere pentru eliberarea actului de identitate;
2. Actul de identitate expirat, deteriorat sau copie (dacă există);
3. Trei fotografii mărimea 3/4 cm, având la bază o bandă albă de 7 mm;
4. Documentele pe care solicitantul le poate prezenta (certificat de naștere, certificat de căsătorie, sentință de divorț, actul cu care se face dovada adresei de domiciliu), original și xerocopie;
5. Chitanță reprezentând contravaloarea cărţii de identitate provizorii (1 leu) , achitată la casieriile Primăriei din raza teriotoriala domiciliului solicitantului sau la oficiile postale

Modificarile necesare schimbarii CNP atribuit sau înscris greşit în actele de stare civilă se face, la cererea persoanei în cauză sau a reprezentantului legal al acesteia ori din oficiu , numai cu avizul formaţiunii locale de evidenţă a populaţiei şi cu aprobarea primarului.
Noul cod numeric personal atribuit se comunică la formaţiunea de evidenţă a populaţiei prin formularul "comunicare de modificare".
Va adresati printr- o cerere formatiunii de evidenta a populatiei de pe langa primaria de unde a fost emis certificatul de nastere.

In privinta modificarii privind numele aceasta se poate obtine numai in instanta prin formularea unei actiuni pentru rectificarea certificatului de nastere.

Actiunea o poate face chiar si oficiul juridic din cadrul Primariei emitente a certificatului de nastere insa putin probabil sa isi dea interesul in acest sens ( poate doar in urma unei prezentari a situatiei primarului cu ocazia solicitarii unei audiente).

Avand in vedere varsta inaintata a doamnei si a evita eventuale neplaceri si inconveniente determinate de schimbarea elementelor de identificare a persoanei si declansarea in lant a unor actualizari de date la diferite institutii care pot genera anumite blocaje si de ordin financiar ( provenit de la Casa de Pensii) , as recomanda doar demersul eliberarii cartii de identitate provizorii.
ContSters82289, utilizator