Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recunoasterea copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recunoasterea copilului

Buna ziua am o intrebare eu sunt in divort am avut un termen si eu la sfîrșitul luni trebuie sa nasc copilul e al comunismului poate să-l recunoasca daca nu sa terminat divortul

Conform art.414 alin. (1) Noul cod civil ,"Copilul născut sau conceput în timpul căsătoriei are ca tată pe soţul mamei."

(2) Paternitatea poate fi tăgăduită, dacă este cu neputinţă ca soţul mamei să fie tatăl copilului.

Prin urmare, prezumţia de paternitate operează pe toată perioada soluţionării divorţului, neputând fi înlăturată prin înregistrarea copilului pe numele altei persoane decât soţul mamei.