Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț și minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț și minor

Fratele meu a divorțat si are o fetiță în vârstă de 6 ani . La divort nu i s au stabilit orele de vizita asupra fetiței, pentru ca asa a dorit mama fetiței.
Acum ea poate iesi din tara fata semnătura tatălui ?
Daca fratele dvs nu doreste sa isi dea acordul dosta sotie poate formula o actiune prin care sa fie obligat.
Daca e autoritate parinteasca comuna atunci chiar daca fratele nu are ore de vizita stabilite fosta cumnata nu poate iesi cu copilul din tara fara aprobarea lui.
Aprobare care se obtine dupa ce ii transmite fratelui datele calatoriei, adresa unde vor merge, rezervarile si daca e cazul biletele de avion.