Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara. Cu cat timp inainte de a pleca in vacanta ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara. Cu cat timp inainte de a pleca in vacanta in afara ...

Buna seara. Cu cat timp inainte de a pleca in vacanta in afara tarii cu fetita, pot introduce ordonanta prezidentiala suplinire acord tata, pentru a fi sigura ca voi primi o decizie a instantei in timp?
. Sunt divortata de 4 ani, fetita are domiciliul la mine, autoritate parinteasca in comun cu tatal fetitei, locuim in Romania. Am trimis catre tata documentele care atesta perioada in care voi merge in vacanta cu fetita in afara tarii in luna iunie (bilete de avion achitate, dovada rezervarii cazarii). Din 5 ianuarie nu am primit nici un raspuns din partea lui, nici pro nici contra, nimic. Cat ar trebui sa astept dupa tata, si cand recomandati sa deschid actiune pe calea ordonantei suplinire acord tata pentru vacanta care incepe pe 21.06?
Multumesc frumos.
Trebuia deja introdusa actiunea daca veti sa aveti sentinta legalizata pana la data plecarii
Multumesc frumos pentru raspuns.
Doar sa considere Instanta ca este devreme introdusa Ordonanta prezidentiala, si sa o respinga pe motiv ca nu ar intrunii conditia de urgenta.
Nu va trebuie decizia legalizata, se iese și cu sentinta provizorie și cu certificat de greva.asta odata.
Doi faceți ordonanta dar depuneți și fond, și spuneți ca neaveniți răspuns, termenele sunt lungi, deși ordonanta se judecat mai repede și sa fiți sigura ca aveți hartia la vama și sa nu riscați concediul care e in valoare de 1-2000 euro
Cereti in subsidiar ca s a opus suplinirea iesirii din tara ,dar nu in programul de relattii al lui suinirea pe 3 ani sa iesiti cand puteti cu copilul si sa i faceti pasaport, suplinire pe ambele sa nu mai stati la.mila si la mana lui.