Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire copii si nu sot
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire copii si nu sot

Buna Ziua
Sunt casatorita si am doi copii . In timpul casatoriei am primit de la parintii mei o suma de bani si am cumparat un apartament. Inteleg ca avem impreuna cu sotul meu cate 50% din apartament . As dori ca daca eu sunt prima care mor sa pot lasa copiilor mei toata partea mea de 50%. Va rog sa-mi spuneti daca este posibil si cum sa procedez. Multumesc
Buna ziua,
Daca puteti demonstra ca acea suma a provenit de la parintii dumneavoastra atunci sotul are dreptul la doar 1/4 din apartament.
Daca nu, atunci el are dreptul la 5/8 din tot.
Puteti sa incheiati un testament in favoarea copiilor.
Nu va ajuta testamentul, pentru că soțul este moștenitor rezervatar. Ceea ce înseamnă că la dezbaterea succesiunii după dvs oricum va fi obligatorie și prezenta lui, pentru a declara daca isi pretinde sau nu rezerva succesorala. Iar daca soțul are pretenție la această rezerva, testamentul urmează a fi redus.
Cel mai bine este sa faceti amandoi copiilor un act din timpul vieții.