Forum Discuţii juridice Executare silită Motiv contestare executare silita ANAF
Discuție deschisă în Executare silită

Motiv contestare executare silita ANAF

Buna seara,

Daca in dosarul de la ANAF, nu ar exista un proces verbal privind indeplinirea procedurii de comunicare prin publicitate, atunci as putea castiga, in instanta, fix doar cu acest motiv ?

Alte motive nu mai pot invoca, nici prescrierea.
Irina_sebea, utilizator
Trecand peste preocuparea ca, ar exista sau nu un proces -verbal doveditor al indeplinirii procedurii de comunicare, ... cum anume a fost realizata aceasta "comunicare prin publicitate" ?
Buna seara, domnule avocat,

Nu stiu daca am inteles bine ce ati intrebat.
Ideea este ca am aflat acuma, in contul online de la ANAF, ca am primit o instiintare de infiintare a popririi, ce are la baza o decizie din anul 2014.

Ideea era ca eu nu am stiut nimic despre acea decizie din 2014. Nu am primit nimic in posta personala, desi m-am uitat mereu.

Chiar daca cei de la ANAF au plicul(am vazut) pe care "cica" l-au trimis catre mine, dar s-a intors inapoi, totusi am banuiala ca cei de la ANAF nu au si procesul verbal privind indeplinirea procedurii de comunicare prin publicitate(urmeaza sa verific in dosarul de la ANAF), adica ei ar trebui, dupa li s-a reintors plicul, sa faca un anunt colectiv pe site-ul ANAF, la care sa se faca si procesul verbal aferent anuntului colectiv.

Din cate am aflat, daca ANAF nu are acel proces verbal, atunci toate actele(decizii, infiintare poprire, etc) devin nule absolut si astfel as castiga contestia la executare silita. Nu sunt sigura de aceasta concluzie, dar astept raspunsuri.
Irina_sebea, utilizator