Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Răspundere în solidar
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Răspundere în solidar

Buna ziua! Am avut 20% din acțiunile unei firme la care nu am mai avut acces. Nu am știu în ce fel se desfășoară activitatea și nici acționarul majoritar nu a mai răspuns la telefon pentru a îi ceda acestuia și părțile mele, dorind să scap din statutul de asociat. In final am primit o somație că și eu și cealaltă persoană, care de altfel este și administrator să ne prezentăm pentru a răspunde de datoriile firmei. Dacă eu am fost de bună credință pot demonstra acest lucru? Daca nu, eu voi putea fi obligată la plata sumelor de bani aferente procentului meu de acțiuni sau la toată suma?
Buna ziua
Va pot ajuta in problema pe care ati postat-o daca ma contactati pe adresa cristeasmaranda@gmail.com sunt avocat
Buna ziua,

Ar fi util, in primul rand sa ne spuneti:
- de la cine ati primit documentul pe care l-ati intitulat "somatie"
- denumirea exacta a documentului.

In functie de cele doua informatii de mai sus ne putem da seama ce fel de procedura se desfasoara si, prin urmare, ce masuri aveti dumneavoastra de intreprins.