avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda

Bună seara, mama a fost amendata pe nedrept la CFR Constanța ca o instructoare a folosit datele ei pentru vagoane cu lemne, printre care încă 3-4colege în anul 2006.Procesul cu instructoarea a fost perfid ca a plătit bani grei și a scăpat, iar mama figurează în continuare cu amenda. Anaf Mangalia a trimis iar notificare sa plătească mama amenda 250lei.Desi a fost amendata abuziv. Este normal sa plătească amenda? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Ionut1983constanta , utilizator 00:20, 25 Iunie 2018
Buna seara,
Daca se considera nevinovata si este in termen va trebui sa conteste amenda.
Daca nu ... trebuie sa plateasca.
Daca au trecut 5 ani de la pronuntarea amenzii sa solicite in instanta constatarea prescrierii.
Ultima modificare: Duminică, 24 Iunie 2018
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Ce documente și timbre necesita pentru acțiunea în instanță? Judecătorul dacă nu admite acțiunea?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu primaria Stroia George Stroia George Buna seara de curand mama mea a fost sa plateasca impozitu la primarie,eu acum 7 8 ani de zile am primit o amenda care nu am platito se auzea ca dupa 6 luni ... (vezi toată discuția)
Prescriere amenda ndan57 ndan57 Buna ziua, in cat timp se anuleaza, prescrie o amenda data de primarie ptr. reabilitare termina exterior apartament fara autorizatie de constructie ... (vezi toată discuția)
Amendă lipsă rovinietă la auto vândut în urmă cu 2 ani: cum pot rezolva această situație? Bogdan2121 Bogdan2121 Bună seara, Am o situație cu un autoturism vândut acum 2 ani în sensul ca mi-a venit amenda de rovinieta, deci noul proprietar nu a înscris-o..., dar ... (vezi toată discuția)