Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Ce pot sa fac?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Ce pot sa fac?

Buna ziua! Problema mea începe așa: Mi-a fost recomandat de către cineva un executant de mobila la comanda! Toate bune și frumoase! Ne-am întâlnit , a venit la măsurători , și s-a apucat de treaba! A cerut avans 80 %, ceea ce i-am dat, ca doar era de încredere! A adus mobila , a montat-o dar nu sunt mulțumit de calitate... mobila ar fi trebuit sa coste peste 10000 lei, o mobila de bucatarie . El refuza sa o ia înapoi sau sa o refacă . Ce pot face in cazul in care el nu ne-a dat nici un contract, vine acum doar cu o factura pe care scrie mobila de Bucătărie și suma? Ba in plus face și pe istețului și ma amenință ca tot el ma da in judecată dacă nu ii dau restul de bani! Ce pot face?
Kia1, utilizator
Sincer, nu prea multe care sa si rezolve ceva, pentru ca nu a existat un contract initial cu clauze ferme si anexe clare cu privire la model, materialele selectate etc. Asa ca sa faceti plangeri peste plangeri peste tot se poate, dar primeste eventual o amenda si gata...dvs ramaneti cu paguba. Singura autoritate care poate dispune masuri reparatorii (exemplu: refacerea lucrarii, acordarea de despagubiri pentru a reflecta valoarea mai mica etc) este autoritatea judecatoreasca, dar d-voastra nu aveti contract. Deci pe ce sa judece judecatorul? ca sa nu mai zic de cheltuieli...La OPC puteti face plangere, dar la fel, nu cred ca aveti castig de cauza pentru ca legea spune clar ca produsele executate la comanda nu se returneaza.
Daca nu ati semnat factura si nu exista nici contract, parerea mea e sa-l trimiteti la plimbare pe "meserias" si sa va cautati pe cineva care mai poate retusa cate ceva.
Deci nu îmi rămâne altceva decât sa rămân cu mobila și cu suma data...și aștept sa ma dea el in judecata( dacă o sa își pună in aplicare amenințările) deși nu știu pe ce baza m-ar putea da ,neavând un contrat cu mine.
Oricine e liber sa dea in judecata pentru orice, nu inseamna ca si castiga.
adema1980, utilizator
Ironia face sa am si eu un prieten in situatia d-voastra diferenta e ca prietenul meu s-a ales doar cu 2-3 corpuri de mobila din vre-o 10 si o paguba de vre-o 8000 lei.Incercati pe viitor sa nu mai platiti un avans asa mare fara a primi o factura/chitanta in schimb.

Kia1 a scris:

Buna ziua! Problema mea începe așa: Mi-a fost recomandat de către cineva un executant de mobila la comanda! Toate bune și frumoase! Ne-am întâlnit , a venit la măsurători , și s-a apucat de treaba! A cerut avans 80 %, ceea ce i-am dat, ca doar era de încredere! A adus mobila , a montat-o dar nu sunt mulțumit de calitate... mobila ar fi trebuit sa coste peste 10000 lei, o mobila de bucatarie . El refuza sa o ia înapoi sau sa o refacă . Ce pot face in cazul in care el nu ne-a dat nici un contract, vine acum doar cu o factura pe care scrie mobila de Bucătărie și suma? Ba in plus face și pe istețului și ma amenință ca tot el ma da in judecată dacă nu ii dau restul de bani! Ce pot face?