avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 279 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Ce pot sa fac?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Ce pot sa fac?

Buna ziua! Problema mea începe așa: Mi-a fost recomandat de către cineva un executant de mobila la comanda! Toate bune și frumoase! Ne-am întâlnit , a venit la măsurători , și s-a apucat de treaba! A cerut avans 80 %, ceea ce i-am dat, ca doar era de încredere! A adus mobila , a montat-o dar nu sunt mulțumit de calitate... mobila ar fi trebuit sa coste peste 10000 lei, o mobila de bucatarie . El refuza sa o ia înapoi sau sa o refacă . Ce pot face in cazul in care el nu ne-a dat nici un contract, vine acum doar cu o factura pe care scrie mobila de Bucătărie și suma? Ba in plus face și pe istețului și ma amenință ca tot el ma da in judecată dacă nu ii dau restul de bani! Ce pot face?
Ultima modificare: Miercuri, 27 Iunie 2018
Kia1, utilizator
Cel mai recent răspuns: Mihail98 , utilizator 19:48, 15 Octombrie 2018
Sincer, nu prea multe care sa si rezolve ceva, pentru ca nu a existat un contract initial cu clauze ferme si anexe clare cu privire la model, materialele selectate etc. Asa ca sa faceti plangeri peste plangeri peste tot se poate, dar primeste eventual o amenda si gata...dvs ramaneti cu paguba. Singura autoritate care poate dispune masuri reparatorii (exemplu: refacerea lucrarii, acordarea de despagubiri pentru a reflecta valoarea mai mica etc) este autoritatea judecatoreasca, dar d-voastra nu aveti contract. Deci pe ce sa judece judecatorul? ca sa nu mai zic de cheltuieli...La OPC puteti face plangere, dar la fel, nu cred ca aveti castig de cauza pentru ca legea spune clar ca produsele executate la comanda nu se returneaza.
Daca nu ati semnat factura si nu exista nici contract, parerea mea e sa-l trimiteti la plimbare pe "meserias" si sa va cautati pe cineva care mai poate retusa cate ceva.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Deci nu îmi rămâne altceva decât sa rămân cu mobila și cu suma data...și aștept sa ma dea el in judecata( dacă o sa își pună in aplicare amenințările) deși nu știu pe ce baza m-ar putea da ,neavând un contrat cu mine.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Oricine e liber sa dea in judecata pentru orice, nu inseamna ca si castiga.
Ultima modificare: Luni, 1 Octombrie 2018
adema1980, utilizator
Ironia face sa am si eu un prieten in situatia d-voastra diferenta e ca prietenul meu s-a ales doar cu 2-3 corpuri de mobila din vre-o 10 si o paguba de vre-o 8000 lei.Incercati pe viitor sa nu mai platiti un avans asa mare fara a primi o factura/chitanta in schimb.

Kia1 a scris:

Buna ziua! Problema mea începe așa: Mi-a fost recomandat de către cineva un executant de mobila la comanda! Toate bune și frumoase! Ne-am întâlnit , a venit la măsurători , și s-a apucat de treaba! A cerut avans 80 %, ceea ce i-am dat, ca doar era de încredere! A adus mobila , a montat-o dar nu sunt mulțumit de calitate... mobila ar fi trebuit sa coste peste 10000 lei, o mobila de bucatarie . El refuza sa o ia înapoi sau sa o refacă . Ce pot face in cazul in care el nu ne-a dat nici un contract, vine acum doar cu o factura pe care scrie mobila de Bucătărie și suma? Ba in plus face și pe istețului și ma amenință ca tot el ma da in judecată dacă nu ii dau restul de bani! Ce pot face?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lucrare necorespunzatoare manuelle manuelle Buna ziua. Am comandat o bucatarie la comanda. Nu avem un contract scris. Am dat un avans de 1000 lei si am primit un bon stampilat de firma executanta. Cand ... (vezi toată discuția)
Mobila si durere Ismail Derya Ismail Derya Buna ziua, In data de 10 iunie a acestui an am contactat o societate care se ocupa de confectionarea mobilei pentru a-mi face o mobila de bucatarie. Am ... (vezi toată discuția)
Lipsa de conformitate mobilier bucatarie isaiamariana isaiamariana buna ziua Am comandat o mobila de bucatarie la o SC com SRL,am platit avans si mi sa eliberat un bon de comanda cu stampila si semnatura,din care reiese ca ... (vezi toată discuția)