avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cand se poate plati cass?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cand se poate plati cass?

Care este data de plata a unei asigurări medicale a unei persoane fara venit? Sau se poate plati indiferent de data?
Ultima modificare: Vineri, 29 Iunie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Casapu tatiana , utilizator 16:43, 29 Iunie 2018
Depuneti pana pe 15 iulie 2018 declaratia unica in care optati sa platiti cass pentru sase luni si sa fiti asigurata tot anul ca persoana fara venit si apoi aveti termen de plata 190 lei x 6 luni pana pe 15 decembrie 2018.
Am depus pe data de 26.06.2018 aceasta declarație. Si am plătit. Dar nu știam cum se procedează mai departe. Adica daca asigurarea este valabila doar pana pe data de 1 iulie sau este valabila pana pe 25.07.2018.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand se plateste cass pe dividentele din 2018 ?! avo7 avo7 Buna ziua, Nu am inteles cum se platesc contributiile acelea la sanatate (micro fara salariat). Se platesc contributii la sanatate in 2019 pt 2018 daca ... (vezi toată discuția)
Durata contribuției de sănătate cass anaavoncosmetics anaavoncosmetics Buna ziua tuturor! Dacă am depus declarația unica privind impozitul pe venit si contributiile sociale datorate de persoanele fizice si am platit 95 de lei( ... (vezi toată discuția)
Obligatie plata cass - persoana fara venituri AndreeaBocanu AndreeaBocanu Buna ziua. Persoana fizica, nu realizez venituri, sunt obligat la plata CASS? Am vazut ca e o optiune sa platesti 1330 lei la fisc numai atunci cand ai nevoie ... (vezi toată discuția)