Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Responsabilitate teava de apa fisurata
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Responsabilitate teava de apa fisurata

Buna ziua!
Locuiesc la o casa la strada pe unde trece conducta de apa a orasului.
Cred ca aceasta conducta este fisurata,iar canalul de scurgere este infundat,drept pt care apa se infiltreaza in beciul locuintei mele.
As dori sa stiu cui trebuie sa ma adresez pt remedierea problemei,primariei Municipiului sau Regiei de apa? Si cine este obligat sa suporte cheltuiala reparatiilor?
Sesizati primaria si regia de apa in scris cu nr. de inregistrare/ data. Sesizarea se poate trimite prin posta cu confirmare de primire.
Daca problema este pe magistrala de distributie apa, remedierea se face pe costurile regiei de distributie apa.
Ar trebui sa verificati mai intai bransamentul dvs. la reteaua de distributie apa, sa nu fie cumva problema pe teava aflata in proprietatea dvs. (proprietatea dvs. incepe dupa ventilul de racord, din caminul unde se afla montate apometrele).