Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ce daune morale pot abtine din partea agresorului ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ce daune morale pot abtine din partea agresorului ?

sunt arbitru de fotbal si acum 3 zile am fost agresat la un meci.un jucator in virsta de 41 de ani m-a lovit cu piciorul si m-a luat de gat
.mi-am scos un certificat medico-legal in care zice de 3-4 zile de ingriiri medicale.Am uitat sa precizez ca sunt minor.am si martori si as dori sa cer niste despagubiri.cam cat credeti ca as avea sanse sa obtin ?
Mai intai va trebui sa dovediti instantei cum ati fost afectat moral. De obicei aceasta dovada se face prin proba testimoniala; iar in cazul dumneavoastra ati mai putea administra si alte probe respectiv: daca sa mediatizat acest lucru.
In vederea aducerii la cunostinta agentilor de politie/parchetului , e necesara depunerea unei plangeri penale prealabile, avand ca obiect savarsirea infractiunii de loviri sau alte violente(art.180).

Daca va exista intelegere din partea faptuitorului , poate opera fie retragerea plangerii penale/impacarea , fiind totale(e avuta in vedere si latura civila a cauzei , nu numai cea penala), definitive, neconditionate.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
arbitrul13 a scris:

sunt arbitru de fotbal si acum 3 zile am fost agresat la un meci.un jucator in virsta de 41 de ani m-a lovit cu piciorul si m-a luat de gat
.mi-am scos un certificat medico-legal in care zice de 3-4 zile de ingriiri medicale.Am uitat sa precizez ca sunt minor.am si martori si as dori sa cer niste despagubiri.cam cat credeti ca as avea sanse sa obtin ?

am vazut cam 3.000 euro de pumn:)

av.m.vasilescu
Vad ca sunteti mai mult interesat de partea materiala decat de solutionarea laturii penale. Puteti ajunge la o intelegere cu agresorul, in schimbul impacarii. Depinde de probele pe care dvs va intemeiati plangerea si cat de convingator veti fi in instanta in ceea ce priveste prejudiciul adus.