Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa curte indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa curte indiviziune

Buna ziua, Am cumparat o casa in Ploiesti aflata in indiviziune intrare(poarta) comuna. Am depus actele pentru a o btinr un certificat de urbanism pentru schimbare invelitoare. Nu am primit inca raspunsul oficial dar doamna de la urbanism mi-a spus ca una din conditiile impuse de certificatul de urbanism va fi aceea de a schimba si acoperisul casei copropietarului, casele avand 2 pereti lipiti. Cum pot proceda pentru a putea schimba doar acopetisul casei mele, nu am nici un motiv sa schimb acoperisul coprpietatului pe banii mei. Exista vreo lege in acest sens??
cozzmyn86, utilizator
Buna ziua!
Nu imi este clar un lucru: sunt doua case, fiecare cu acoperisul ei, dar sunt lipite la calcan? Adica perete in perete? Sau exista o singura cladire in care sunt mai multe unitati individuale (imobil condominiu) avand un singur acoperis? Dvs. doriti sa schimbati invelitoarea acoperisului numai pe o parte din intregul acoperis?
In functie de felul in care este construit imobilului, primaria va dispune prin certificatul de urbanism necesitatea acordului scris al coproprietarului.
In cazul in care acest acoperis deserveste si unitatea lui individuala, avand parti comune cu proprietatea dvs. individuala, atunci cheltuielile privind intretinerea, modernizarea, consolidarea etc. a acoperisului cad in sarcina tuturor proprietarilor.
In cazul in care proprietarii nu sunt inscrisi intr-o asociatie de proprietari care sa ii poata obliga la suportarea cheltuielilor comune, va ramane doar calea instantei de judecata.
Buna ziua, sunt 2 case cu acoperisuri diferite cu perete calcan cum ai spus. Eu vreau sa schimb doar acoperisul casei mele.
cozzmyn86, utilizator
Atunci e simplu, e evident ca nu este necesar acordul vecinului, nici schimbarea altui acoperis care deserveste un imobil la care nu aveti drept de proprietate.
Asteptati certificatul de urbanism. Daca va impune ceva ce nu este obligatoriu prin lege, va trebui sa faceti adresa catre primarie sa renunte la ce au solicitat, in caz contrar va trebui sa atacati legalitatea certificatului la instanta de contencios administrativ.