Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act de adjudecare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act de adjudecare

Am achizitionat la licitatie un teren " pe care sunt edificate 2 corpuri de cladire " detaliate ca numar de etaje, apartamente. Dupa 4 ani se contesta dreptul de propietate de catre terti, care au pe unele din apartamente promisiuni de vanzare-cumparare de la vechiul propietar. Corpurile edificate nu au fost si nu pot fi inscrise in CF deoarece nu a fost respectata autorizatia de constructie si din acelasi motiv la evaluarea pentru licitatie nu au putut fi evaluate cu valoare pozitiva deoarece pentru punerea in legalitate (CF ) se poate ajunge si la demolarea constructiilor. Acum se contesta dreptul de accesiune deoarece la raportul de evaluare nu a fost realizata si evaluarea imobilelor , acestea fiind realizate cu depasirea autorizatiei de costructie lucrul care poate conduce chiar si la evaluare negativa ( pretul demolarii ). Care este dreptul de propietate asupra corpurilor de cladire edificate conform actului de adjudecare ?
iuliusc, utilizator
Dacă priviți lucrurile prin prisma adjudecării, soluția vă este favorabilă, însă trebuiesc analizate cu atenție motivele/ temeiurile pentru care vi se contestă actul..
Multumesc. Motivul pentru care s-a aprobat contestatia la evacuare este faptul ca dreptul de propietate este numai pe suprafata de pamant iar cele 2 imobile edificate nefiind evaluate cu valoare pozitiva nu au fost cumparate in baza actului de adjudecare. Asta fara se se dori luarea in fapt a dreptului de accesiune conform legii consier ca si cum as cumpara o livada unde pe act sunt edificati copacii iar fostul propietar poate veni si in viitor sa culeaga fructele . actul de adjudecare avand specificat expres ca este o cumparare fara sarcini. Mai interesant este faptul ca pe o ordonanta presidentiala am fost obligat sa le livrez apa pe contractul care este pe numele meu iar si mai grav mi se pare ca fiind o ordonanta prezidentiala care in numele legii este acceptata cand exista un proces pe rol ( acesta neexistand ), decizia instantei este de a fi obligat sa livrez apa fara un termen final clar si locatarii sunt numai obligati sa o plateasca fara a se specifica termene si valori clare , iar alte cheltuieli de mentenanta ale cladirii sunt la aprecierea lor fara a putea fi obligati sa le accepte.
iuliusc, utilizator