avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier fără victime, soluționare prin ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier fără victime, soluționare prin procedura de constatare amiabilă. Mai poate fi făcută plângere penală după o săptămână?

Buna ziua!
In data de 31 mai 2018, fiul meu a lovit o masina. Motive: nearentie, neasigurare, obstructionarea vizibilitatii( nu il scuz, va expun situatia)!
A sunat la 112, a fost intrebat daca sunt victime si au fost indrumati de catre politie sa rezolve accidentul amiabil! Asa a procedat!
Acum o saptamana, ne-a sunat proprietara masinii accidentate si ne-a spus ca face plangere penala, ca a facut recuperare medicala ( la particular), ca si-a reparat un dinte, ca a consumat bani pe benzina pe drumuri, pe platforma si ne cere sa-i dam banii, altfel depune plangerea impotriva fiului meu!
Mentionez ca nu au venit nici politia, nici SMURD-ul la fata locului, iar pe moment, doamna a declarat ca este bine!
Va rig sa-mi spuneti daca este legal si cum ar trebui sa procedam?
Va multumesc!
Ultima modificare: Luni, 9 Iulie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Raluca Siman Traduceri , Traducator autorizat 22:32, 10 Iulie 2018
Pentru a fi indeplinite conditiile de tipicitate ale infractiunii de vatamare corporala din culpa, in CML trebuie sa fie retinuta una din consecintele de la art. 194 alin. 1 c.p.
ART. 194
Vătămarea corporală
(1) Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecinţe:
a) o infirmitate;
b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;
c) un prejudiciu estetic grav şi permanent;
d) avortul;
e) punerea în primejdie a vieţii persoanei,

se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.

Multumesc mult!
Sa inteleg ca ar putea ,,ataca" prin punctele c) (problema cu dintele) sau e)?
In constatarea amiabila este bifat ,,fara victime"!
Inca nu am vazut certificatul medico-legal!
Nu cred ca este cazul, vor fi cateva zile de ingriji medicale, cel mult.
Ultima modificare: Miercuri, 11 Iulie 2018
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Doamna, inteleg ca sunteti speriata, dar colegii mei au facut o treaba excelenta sa va linisteasca.

Va spun din experienta personala ca tot ce s-a scris aici e adevarat. Nu va lasati intimidata si lasati-o sa faca ce vrea; probabil, nimic.

Fara victime, inseamna fara victime. Nu ne putem razgandi ulterior decat in conditiile expuse mai sus care nu sunt in nici un caz un motiv de teama pentru dvs sau fiu. Atentie maxima pe viitor si stati linistita!

Tineti-ne la curent cum s-a rezolvat, va rugam. Toti avem de invatat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident - vatamare, recuperare cheltuieli medicale ellaene ellaene In urma unui accident auto, in care am avut umarul luxat(am certificat medico-legal si scrisoare medicala) si masina avariata,se mai poate face ceva pentru ... (vezi toată discuția)
Despagubire accident cu victime Cosmin Tudor Cosmin Tudor buna ziua. va rog sa ma ajutati cu cateva pareri despre urmatoarea situatie. am o ruda care a suferit un accident de circulatie. Un sofer a lovit-o pe trecerea ... (vezi toată discuția)
Accident rutier Stanl3y Stanl3y Buna ziua. In urma cu o luna am avut un accident rutier in care a fost vatamata corporal usor o persoana stiu sigur ca nu are mare lucru nu a fost internata in ... (vezi toată discuția)