Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier fără victime, soluționare prin ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier fără victime, soluționare prin procedura de constatare amiabilă. Mai poate fi făcută plângere penală după o săptămână?

Buna ziua!
In data de 31 mai 2018, fiul meu a lovit o masina. Motive: nearentie, neasigurare, obstructionarea vizibilitatii( nu il scuz, va expun situatia)!
A sunat la 112, a fost intrebat daca sunt victime si au fost indrumati de catre politie sa rezolve accidentul amiabil! Asa a procedat!
Acum o saptamana, ne-a sunat proprietara masinii accidentate si ne-a spus ca face plangere penala, ca a facut recuperare medicala ( la particular), ca si-a reparat un dinte, ca a consumat bani pe benzina pe drumuri, pe platforma si ne cere sa-i dam banii, altfel depune plangerea impotriva fiului meu!
Mentionez ca nu au venit nici politia, nici SMURD-ul la fata locului, iar pe moment, doamna a declarat ca este bine!
Va rig sa-mi spuneti daca este legal si cum ar trebui sa procedam?
Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Pentru a fi indeplinite conditiile de tipicitate ale infractiunii de vatamare corporala din culpa, in CML trebuie sa fie retinuta una din consecintele de la art. 194 alin. 1 c.p.
ART. 194
Vătămarea corporală
(1) Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecinţe:
a) o infirmitate;
b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;
c) un prejudiciu estetic grav şi permanent;
d) avortul;
e) punerea în primejdie a vieţii persoanei,

se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.

Multumesc mult!
Sa inteleg ca ar putea ,,ataca" prin punctele c) (problema cu dintele) sau e)?
In constatarea amiabila este bifat ,,fara victime"!
Inca nu am vazut certificatul medico-legal!
Nu cred ca este cazul, vor fi cateva zile de ingriji medicale, cel mult.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Doamna, inteleg ca sunteti speriata, dar colegii mei au facut o treaba excelenta sa va linisteasca.

Va spun din experienta personala ca tot ce s-a scris aici e adevarat. Nu va lasati intimidata si lasati-o sa faca ce vrea; probabil, nimic.

Fara victime, inseamna fara victime. Nu ne putem razgandi ulterior decat in conditiile expuse mai sus care nu sunt in nici un caz un motiv de teama pentru dvs sau fiu. Atentie maxima pe viitor si stati linistita!

Tineti-ne la curent cum s-a rezolvat, va rugam. Toti avem de invatat.