Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Prelucrarea datelor minorilor de catre parinti
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Prelucrarea datelor minorilor de catre parinti

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca in relatia parinte-copil este admisibil ca parintele sa foloseasca programe de verificare a activitatii copilului, programe ce verifica locatia gps, sms, apeluri, si daca este valabil si pentru restrictionarea aplicatiilor.

Am inteles de la o cunostinta ca sunt cazuri in care parintii au fost pedepsiti in baza legii 504/2004, dar citind legea am ramas cu ideea ca se aplica funizorilor si providerilor de internet/aplicatii.

In acest sens doresc sa știu daca conform legii se pot utiliza astfel de aplicatii de catre parintii copiilor.

Cu mentiunea ca prin copil ma refer la minori.
Daredevil14, utilizator
da, e admisibil. parintii sunt legal responsabili. iar cata vreme drepturile copilului nu sunt incalcate...
providerii sunt susceptibili de a fi pedepsiti fiindca exista tehnic posibilitatea de a inregistra aceste date. ele uneori se fac din oficiu, potrivit altor legi.
GDPR stabileste modul in care prelucrarea datelor minorilor (sub 16 ani) se face cu acordul parintilor (art. 8). Cu alte cuvinte, parintii au drepturi extinse, fata de variantele anterioare de reglementari, tocmai in ideea discernamantului limitat al unui minor, care are nevoie de protectie parentala. In plus, in acelasi sens al protectiei datelor personale pentru copii (minori), prevederile din articolul 6 d), din articolul 9 c) se aplica pentru protectia intereselor vitale (inclusiv ale minorului), de asemenea preambulul GDPR, punctul 46. In sfarsit, exista si raman valabile legile speciale privind drepturile si obligatiile parintilor fata de copiii minori. GDPR aduce schimbari doar in sensul prelucrarilor publice, masive, sensibile, etc. iar abuzurile trebuie prevenite si, in caz de esec al preventiei, demonstrate, pentru a fi sanctionate / impiedicate sa se raspandeasca.