Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Libertatea de expresie a copilului
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Libertatea de expresie a copilului

Un minor are voie sa isi aleaga orice frizura chiar daca parintii nu sunt de acord cu aceasta?
Cât de minor? :)

Pentru că sunt ceva diferențe între vârstele de 13, 15 și 17 ani, de exemplu...

Discuția este una foarte interesantă deoarece Constituția nu impune nicio limită de vârstă pentru exercitarea libertăților fundamentale, precum libertatea de exprimare (unde, lato sensu, s-ar încadra și frizura).

Însă, în art.29 (6) spune că „Părinţii sau tutorii au dreptul de a asigura, potrivit propriilor convingeri, educaţia copiilor minori a căror răspundere le revine.”

Să observăm, totuși, că se folosește verbul a asigura (cu sensul de a furniza), nu a impune,

Zona este una foarte gri deoarece, chiar dacă un minor are respectivele libertăți fundamentale, îi este uneori foarte dificil să le pună în practică și nici nu are multe metode de a și le apăra, fiind dependent, legal și material, de părinți.
14 ani.Mersi pt raspuns
Andrei/cavy, utilizator
Discutia este una interesanta prin prisma aplicarii unor principii fundamentale, aflate in continua evolutie, printre care si libertatile copilului (inclusiv de exprimare), aflate, totusi, sub controlul si responsabilitatea parintilor, din motive de discernamant diminuat al minorului.

Cu alte cuvinte, este nevoie de protectie pentru minor, daca risca sa ia decizii care pot sa-i faca rau, fara intentie, din lipsa de experienta, lipsa de cunostinte suficiente legate de contextul mai larg al unei decizii, lipsa de capacitate legala (de a semna un contract de munca, de exemplu).

Conform GDPR, de exemplu, orice vanzator, de bunuri, servicii sau orice altceva, este obligat sa demonstreze obtinerea acordului parental, inainte de a lucra cu datele personale ale minorului (numele este o astfel de data personala).

Filosofand... depinde cine-l tunde... daca se tunde singur sau plateste un furnizor de servicii profesionale de tuns, care elibereaza bon...