Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... SCOALA PROFESIONALA DE 3 ANI CONSTITUIE VECHIME IN ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

SCOALA PROFESIONALA DE 3 ANI CONSTITUIE VECHIME IN MUNCA?

Buna ziua,
desi am citit in diverse discutii legate de acesta problema tot nu am inteles daca scoala profesionala de 3 ani (1973-1976) absolvita inainte de incadrarea in munca (data incadrarii din 1976) se poate considera vechime in munca si se ia in calcul de casa de pensii la stabilirea pensiei anticipate partiale sau pt limita de varsta.
Va multumesc mult!
Buna ziua.
Am absolvit si eu o scoala profesionala (2000-2003) , in care 3 zile erau cursuri si doua zile practica, iar in ultimul an erau 2 zile cursuri si 3 de practica, in care ne-au muncit ca pe sclavi, la prasit, la taiat la vie, la legat, la cules, la spalat butoaie, la taiat pomi, la taiat carpa de legat, etc.
S-ar putea, macar primul an , sa fie considerat vechime in munca?
Nu am primit bani, in afara de alocatia de la stat care era 12-20 de lei pe atunci.
Multumesc
Perioada in cauza nu constituie vechime in munca.