avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acord al asociatiei de propietari(al blocului), pentru ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acord al asociatiei de propietari(al blocului), pentru construirea unuia langa.

Buna ziua!
Am o rugaminte la cine ma poate ajuta cu o informatie si anume:
Cat de legal sau ilegal este sa se construiasca un bloc langa un alt bloc fara acordul asociatiei de propietari al blocului vecin??
Pentru ca dupa caz, este posibil sa se construiasca un bloc in zona blocului care este afectat.
Cel mai recent răspuns: radukam , utilizator 11:14, 12 Iulie 2018
Atat timp cat terenul pe care urmeaza sa fie edificat imobilul reprezinta domeniu public,primaria locala prin PUZ si HCL poate dispune dupa proprul interes utilizarea acestuia
Pentru constructie imobil nu este necesar acordul asociatiei de proprietari
Buna @ynocentta. Este posibil ca acel teren sa fie cumparat. Dupa care urmeaza a se construi pe el. Deci daca nu se poate obtine un drept de a fi intrebati(ca asociatie)... atunci asta este.

Bine Multumesc!
Multumesc.

ynocentta a scris:

Atat timp cat terenul pe care urmeaza sa fie edificat imobilul reprezinta domeniu public,primaria locala prin PUZ si HCL poate dispune dupa proprul interes utilizarea acestuia
Pentru constructie imobil nu este necesar acordul asociatiei de proprietari

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Constructie circuit inchis aymme aymme Buna seara. Am si eu o mare nelamurire.Ce inseamna \"constructie cu circuit inchis\" si ce condiiti trbuie sa indeplineasca propietarul unui teren de 150 mp ... (vezi toată discuția)
constructie spatiu comercial intre blocuri de locuinte illy illy Buna ziua.Detin un apartament proprietate personala la etajul 1 al unui bloc de 7 etaje .Intre blocul meu si blocul vecin exista o parcela de teren ce avea ca ... (vezi toată discuția)
Transformare locuintei personale in asociatie de locatari raymondjoseph raymondjoseph Daca locuinta personala situata pe un teren cu destinatie rezidentiala este transformata in asociatie de locatari prin vanzarea spatilor,etajelor interne a ... (vezi toată discuția)