Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... am nevoie de ajutor pt a interpreta o sentinta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

am nevoie de ajutor pt a interpreta o sentinta

buna ziua

ma puteti ajuta si pe mine sa inteleg exact ce inseamna :

Ora estimata: 11:00
Complet: xxx
Tip solutie: admite cererea
Solutia pe scurt: În baza art. 278 CPP, dispune îndreptarea erorilor materiale strecurate în dispozitivul sentinţei, în sensul că: - se va menţiona calea de atac ca fiind contestaţia cu privire la modul de soluţionare a excepţiilor privind legalitatea administrării probelor şi a efectuării urmăririi penale, în 3 zile de la comunicare, în loc de definitivă. În baza art.275 alin.(3) CPP, cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Cu contestaţie, în 3 zile de la comunicare. Pronunţată în camera de consiliu, astăzi, 11.07.2018.
Document: Încheiere - îndreptare eroare materială 11.07.2018

Ora estimata: 08:30
Complet: xxx.
Tip solutie: admite plângerea
Solutia pe scurt: În baza art. 341 alin. (7) lit. c) CPP, admite plângerea formulată de petent. Desfiinţează soluţia de clasare dispusă în cauză prin rechizitoriul nr. xxx/P/2012, emis la 01.03.2018. Constată legalitatea actelor de urmărire penală efectuate şi a probelor administrate în cauza nr. xxx/P/2012 şi dispune începerea judecăţii faţă de inculpatul xxx, cu privire la infrac?iunile de delapidare, în formă continuată, prevăzută de art. 295 alin. (1) C.pen., raportat la art. 308 alin. (1) C.pen., cu aplicarea art. 35 alin. (1) C.pen. şi a art.5 alin. (1) C.pen. şi de fals în înscrisuri sub semnătură privată, în formă continuată, prevăzută de art. 322 alin. (1) C.pen., cu aplicarea art. 35 alin. (1) C.pen. şi a art. 5 alin. (1) C.pen., referitoare la facturile fiscale în valoare totală de xxx lei. În baza art. 275 CPP, cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în camera de consiliu, astăzi, 09.07.2018.
Document: Încheiere de şedinţă 09.07.2018

mentionez ca rechizitoriul se afla in faza de judecata in Camera Preliminara dar la o alta instanta la aceesi Judecatorie.

Multumesc
Inseamna ca va incepe judecarea dosarului penal pentru delapidare si fals privindu-l pe inculpatul xxx, daca nu va fi contestata ori , desi contestata, va fi respinsa contestatia.
In cazul in care se contesta si contestatia este admisa, ramane valabila solutia initiala, cea de clasare.
Va mutumesc pt raspuns.Datorita faptului ca ma aflu in strinatate cum pot depune contestatie(termenul este de 3 zile)Se poate face pe email?Doresc sa contest faptul ca plangerea impotriva solutiei de casare a fost depusa pe data de 16.05.2018 in conditiile in care rechizitoriul a fost emis la 01.03.2018 si trimis in instanta la 02.03.2018.
Legea prevede un termen de 20 de zile de depunere a unei plangeri impotriva solutiei din rechizitoriu???
Puteti trimite prin email sau fax, atasand si copia cartii de identitate.
multumesc.