Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturare TVA

Buna ziua
In 2014 am emis o factura cu taxare inversa . In urma unui control in 2018, s-a constatat ca , clientul nostru, nu era in VIES la data emiterii facturii (2014).
Am primit decizie de colectare tva si ni s-au calculat majorari si penalitati.
Intrebarea mea este urmatoarea: pot recupera valoarea TVA dar si a penalitatilor/dobanzi/ majorari prin facturare in 2018?

george-neagu, moderator
Da puteti sa refacturati la client, daca la asta va referiti.