Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Domiciliu minor 15ani in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Domiciliu minor 15ani in strainatate

Buna ziua am și eu o rugăminte la Dvs ma puteți ajuta cu un sfat???baiatul meu de 15 vine in vacanța in August și vrea sa locuiască cu mine in străinătate,Problema e ca tatăl e de acord cu vacanța dar nu e de acord cu mutatul.Custodia e in comun cu domiciliul copilului la mine in România.Daca argumentez ca copilul nu vrea sa mai vina înapoi mai sunt acuzata de răpire internațională.???Ii pot muta domiciliul din țara in străinătate prin instanța este chiar dorința copilului,el in prezent locuiește la bunica???va mulțumesc mult
Poat aparea probleme cu rapirea internationala dar cazul ar trebui analizat foarte atent.
Astfel de cazuri sunt de detaliu, de finete juridica si destul de costisitoare pentru cei aflati in situatia dvs.

Deschideti urgent proces in Romania.
Nu o sa fie o situatie chiar grozava dar macar sa incercati...
E posibil sa fie o lupta contracronometru si sa o pierdeti daca nu va grabiti cu deschiderea proceselor.

Sfatul meu este sa va cautati avocat care sa stie si sa se judece foarte urgent dar si sa stie sa taraganeze procesul in caz de nevoie.Este ceva mai complicat decat pare...

Aveti mare grija sa nu patiti ca mama aceea care a avut probleme cu Canada...de a mai fost si arestata...
Nu trebuia sa fie arestata dar a fost arestata si prea putin conteaza ce trebuia sau ce nu trebuia...in ceea ce va priveste...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
ordonanata presedentiala pentru mutare domiciliu minor.
Oferiti tatalui program extins in vacante si eventual platiti un bilet de avion al copilului.
Sigur se rezolva problema. Nici o instanta nu va lasa copilul la bunica in loc sa creasca alaturi de mama.
Trebuie sa existe si fond obligatoriu...in acest caz...
Va fi si o problema legata de ascultarea minorului daca nu se afla in tara...
Trebuie foarte bine gandita strategia ca sa nu dea cu stangul in dreptul...si trebuie repede gandit...si actionat...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Buna ziua,
Atunci cand este autoritate parinteasca comuna, iar parintii nu se inteleg cu privire la aspecte importante legate de minor, decide instanta de judecata de la domiciliul minorului.
Deci, in cazul fiului dumneavoastra, este musai sa formulati actiune in instanta prin care sa solicitati acordul stabilirii domiciliului minorului la resedinta dumneavoastra actuala, permanenta, din strainatate, iar minorul va avea un cuvant cu importanta de spus, el fiind ascultat de instanta in acest sens.
Este foarte important care este situatia dv.reala, concreta de acolo caci se va efectua ancheta sociala acolo unde locuiti. Dar, la fel de important este interesul minorului, daca mutarea in tara in care locuiti va constitui un beneficiu pentru el, pentru educatia lui.
Este un dosar delicat, dar daca va fi bine instrumentat, preferabil de un avocat, aveti sanse de a reusi.
O zi buna!
Copilul va fi obligat sa se întoarcă in țara ??Va mulțumesc f mult!!
Patricia1978, utilizator