Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Domiciliu minor 15ani in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Domiciliu minor 15ani in strainatate

Buna ziua am și eu o rugăminte la Dvs ma puteți ajuta cu un sfat???baiatul meu de 15 vine in vacanța in August și vrea sa locuiască cu mine in străinătate,Problema e ca tatăl e de acord cu vacanța dar nu e de acord cu mutatul.Custodia e in comun cu domiciliul copilului la mine in România.Daca argumentez ca copilul nu vrea sa mai vina înapoi mai sunt acuzata de răpire internațională.???Ii pot muta domiciliul din țara in străinătate prin instanța este chiar dorința copilului,el in prezent locuiește la bunica???va mulțumesc mult
Fostul sot poate formula cerere de rapire internationala de minori, fortandu-va sa il aduceti in Romania, daca va avea castig de cauza.