Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum recuperez actele copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum recuperez actele copilului

Buna seara!
dupa divortul pronuntat pe cale amiabila, copilul eate in cresterea si ingrijirea mea. in urma cu cateva saptamani, impreuna cu procura, i-am dat tatalui actele copiluluo, evident, fara ele nu ar fi putut pleca in vacanta. Dupa ce s-a intors, acesta mi-a adus copilul insa nu si actele. motivul eate ca le tot uita. intr-un final spunandu mi ca nu mi le inapoiaza. Va rorlg sa ma ajutati. Cum pot sa recuperez actele? Certificatul este foarte important, zilele trecute am avut nevoie de el la spital, insa nu l-am avut cu greu obtinand o consultatie. Exista posibilitatea ca acesta sa poata inscrie copilul la o alta scoala ? ilegal poate. stiu ca ii tot spunea copilului ca o sa-l transfere. Va rog sa ma ajutati. Nu ar trebuii sa aibe acest drept.
Poate fi chemat în judecată.
Certificatul copilului ii poți face altul,poți declara ca l-ai pierdut și se da in aceeași zi.Nu poate fi dat in judecată pt ca e părinte și are dreptul sa ii dețină actele.
Eu am vreo 10 procese în care s-a stabilit că dreptul este al celui care cere...
Si inca vreo 10 în care au dat actele în fața instanței...
În unul clientul ă iesit imediat din sala si a salutat instanta ca se grăbea...dupa ce a primit actele...
Multumesc frumos pentru raspunsuri!
Actele sunt ale copilului si nu ale parintelui...oricare ar fi acela...