Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cazier
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cazier

Buna seara. Dacă fapta pe care am făcut-o a fost prescrisa și am cazierul curat, dar de curând am făcut o alta infracțiune, judecătorul vede cazierul curat sau el vede și prima fapta, chiar de s-a prescris?
Vede cazierul curat.
Nu inteleg exact, vreti sa spuneti ca ati avut o condamnare pentru care a intervenit reabilitarea?
Daca despre asta este vorba, in cazierul solicitat de instanta, apare.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu inteleg exact, vreti sa spuneti ca ati avut o condamnare pentru care a intervenit reabilitarea?
Daca despre asta este vorba, in cazierul solicitat de instanta, apare.

Am fost condamnat la închisoare cu suspendare, au trecut 8 ani de atunci deci fapta s-a prescris deoarece când am solicitat cazierul, era curat.
Acum, am dosar penal tot pentru aceeași fapta ca in trecut și nu știu dacă cazierul apare curat și instanței, as vrea sa știu dacă fapta pe care o am acum poate fi considerată drept prima abatere
A intervenit reabilitarea de drept, nu "s-a prescris".
Instanta o sa vada aceasta condamnare in cazierul judiciar solicitat.