Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... balcon construit pe teren concesiune primarie
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

balcon construit pe teren concesiune primarie

buna ziua
am o extindere a apartamentului (balcon) facuta pe teren concesionat de la primarie. apartamentul este cumparat cu acea extindere ar aceasta apare pe releveu si este inscrisa in cartea funciara. politia locala ne-a solicitat autorizatie constructie, proces verbal receptie samd, documente pe care nu le avem intrucat noi asa am cumparat apartamentul iar la notariat au zis ca e suficient sa apara extinderea in cartea funciara. politia locala a spus ca va solicita desfiintarea construciei desi ea este intabulata. ce pot face in acest sens?
Daca balconul a fost construit in mod ilegal, fara certificat de urbanism si autorizatie de construire, recepţie, etc. balconul trebuie desfiintat. (sau regularizat)
Nu are nicio importanta ca le-ai cumparat asa.
Este obligatia ta sa verifici titlul de proprietate, suprafata construita din contract, conform lanţului de titluri de proprietate de la cartea funciară.
Releveul executat de arhitect nu este constitutiv de drepturi.
Ce ai cumpărat tu, balconul, sunt nişte cărămizi construite ilegal şi o lucrare executată fără autorizaţie.
Deci au dreptate inspectorii de la Primărie.
Orice om rezonabil ştie că un imobil se verifică la Cartea funciară înainte de a cumpăra - se verifică Lanţul de titluri de proprietate, şi anume lista de proprietari anteriori şi actele lor.
Oricum, tu ştiai foarte bine că nu ai autorizaţie de construire, deoarece proprietarul plătea o suprafaţă concesionată.
Deci nu ai scuză.
Dar, există o procedură de regularizare, dar numai dacă balconul este construit conform normelor.
De regulă balcoanele ilegale construite de Nea Mitică nu respectă normele din construcţii.
Aşa se întâmplă când cumpăraţi imobile fără sfatul avocatului.

Cumpăraţi imobile cu titluri defecte.
Vad ca in loc sa-mi raspundeti faceti niste acuzatii nefondate fara a cunoaste situatia. De unde stii dumneata ca eu stiam de asa ceva? Am fost la notar si balconul era INTABULAT!!! SI ESTE IN CONTINUARE! Credeti ca nu mi-a trecut prin cap sa intreb daca e totul in regula? La notariat ma refer? Conform ANCPI eu sunt in regula...Ce trebuia sa cer o autorizatie de constructie si la bloc si la ce sa mai cer? Credeti ca daca toti am fi asa priceputi ati mai avea obiectul muncii? Eu am aflat ca nu este autorizatie depusa la ANCPI cand am cerut actele de la ANCPI...deci probabil proprietarul anterior o fi facut o regulalizare cum ziceti dar eu nu stiu ce e aia
adrian7611, utilizator
Stimate domn, Cartea funciara, intabularea NU STABILESTE drepturi de proprietate, ci doar le inregistreaza pentru a prezerva rangul de prioritate (ipoteci, procese, etc.)
Imobilele nu se intabuleaza pentru a constitui drepturi de proprietate, cu atat mai putin pe teren public.
Faptul ca este inregistrat in cartea funciara nu are nicio valoare, deoarece a fost construit ilegal.
La notariat nu ii intereseaza daca ati construit cu autorizatie sau nu, ei fac transferul pe proprietate conform releveului.
Releveul este facut de un arhitect/cadastrist pe care nu il intereseaza ca ati construit ilegal balconul.
Contractul de vanzare cumparare este facut pe raspunderea cumparatorului/vanzatorului.
La notar ei doar autentifica actul, nu va ofera garantii de proprietate (se cheama evictiune).
Nu va garanteaza ei impotriva evictiunii.

Daca ati cumparat casa fara sa verificati actele la avocat imobiliar, nu puteti face nimic.
Fostul proprietar nu v-a vandut un balcon, ci v-a vandut niste caramizi ridicate fara autorizatie.

Trebuie sa intelegeti foarte clar - Cartea funciara nu garanteaza drepturi de proprietate si NU acopera defecte in titlul de proprietate.
Nici macar fostul proprietar nu puteti sa il dati in judecata pentru ca nu ati verificat scriptele corect la Cartea Funciara. Nu cred ca veti putea sa folosit garantia contra evictiunii pentru titlul defect, deoarece nu v-a prezentat un titlu de proprietate pentru balcon niciodata.
Vanzatorul nu v-a vandut in acte un balcon niciodata, deoarece nu a prezentat titlu niciodata.
V-a vandut caramizi in forma de balcon.

Notarul doar legalizeaza semnatura si face o verificare SUMARA a titlului.

Trebuia sa aveti un avocat imobiliar care sa va spuna clar ca balconul este construit ilegal.

Este clar - aveti un titlu defect. Trebuie regularizat.

Nimic nu trebuie facut fara avocat. Un avocat ar fi cercetat lantul de titluri de proprietate si ar fi decelat discrepanta imediat.

Balconul trebuie regularizat.
Si vecinii stiau ca balconul nu are autorizatie, si administratia blocului.
Cine credeti ca v-a facut reclamatia la Primarie?
E greu sa fiti crezut ca nu ati stiut, dpdv juridic. Se vede clar ca in proiectul blocului nu exista balcon si ca a fost ridicat ulterior.
Presupun ca sunteti la parter.
Notarii nu verifica titlul de proprietate in AMANUNT. Ei verifica doar la suprafata.
Incercati sa mergeti la notar si o sa vedeti ce va spune:
Ca ei nu sunt CERCETATORI de titluri de proprietate.
Doar un avocat specializat in imobiliare poate face o cercetare de titlu.

Cercetarea de titlu NU se face doar pe ULTIMUL TITLU, ci pe toate titlurile apartamentului pe care l-ati cumparat. O sa vedeti ca primul proprietar a cumparat casa fara balcon.
Dupa aceea a ridicat un balcon asa, la mica intelegere si vi l-a vandut cu un balcon.
Balconul este o discrepanta in titlul.
Chiar si referentii de la OCPI pot face cercetari de titlu.

Chiar regret problemele pe care le aveti, chiar cred ca se poate sa fi fost cumparator de buna credinta.
din informatiile pe care le-am primit balconul a fpost contruit inainte de anul 2000 cand nu era obligatoriu sa fie autorizatie de constructie ci doar o declarare sau ceva de genul la fisc. in acest mod a fost inregistrata la OCPI. Culmea ca apartamentul a fost cumparat prin credit si actele au fost verificate de doua seturi de juristi...daca acestia nu au observat de mine ce sa mai zic...