Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident iesire din parcare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident iesire din parcare

Buna ziua, vreau sa inteleg un lucru: circuland pe un drum prioritar cu parcari pe partea dreapta a drumului, o masina intentioneaza iesirea din parcare prin mers inapoi, in cazul unui accident se considera neacordare de prioritate, avand in vedere ca din sens opus circula alte autovehicule si nu s-ar putea evita accidentul?
Iesirea cu spatele in cazul prezentat de dvs. trebuie sa se faca dirijat cu blocarea circulatiei pe sensul opus parcarii.
1. În locurile în care mersul înapoi este permis, dar vizibilitatea în spate este împiedicata, vehiculul poate fi manevrat înapoi numai atunci când conducatorul acestuia este dirijat de cel putin o persoana aflata în afara vehiculului.
Persoana care dirijeaza manevrarea cu spatele a unui vehicul este obligata sa se asigure ca manevra se efectueaza fara a pune în pericol siguranta participantilor la trafic.

2. In cazul unui accident se considera incalcarea prevederilor Codului Rutier.

art.108 din OUG 195/2002
a) 2 puncte de penalizare pentru săvârșirea următoarelor fapte:
.......
6. nerespectarea regulilor privind manevra de întoarcere, mersul înapoi, schimbarea benzii de circulație sau a direcției de mers;
....