Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate cum se poate imparti un apartament
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

cum se poate imparti un apartament

Nu stiu cum sa incep,stau cu un barbat cu care nu sunt casatorita legal dar avem un copil impreuna,parintii barbatului meu au un apartament pe numele lor,soacra mea a murit in 2013,ea locuia singura in acel apartament ,deoarece socru meu se mutase cu amanta in locuinta de serviciu a socrului meu,socrii s-au despartit de comun acord fara sa divorteze,pana in anul 2015 ,viitorul meu sot a fost copil unic la parinti,pana ce amanta socrului a nascut o fetită si de curand sa aflam ca in acel apartament locuiesc socru ,amanta si fiica lor .Ma puteti sfatui va rog din suflet,ce drepturi are sotul meu asupra acelui apartament,ce drepturi are socrul meu,cum se imparte legal acel apartament tinand cont ca acel bun a fost dobandit de socrii mei.Va multumesc!
Buna seara,
Atata timp cat soacra si socrul nu-s divortati LEGAL bunurile imobile dobandite de cei doi in perioada casatoriei se impart astfel:
- sotul supravietuitor 5/8 din INTREG si
- copilul (inteleg ca a fost doar un copil (sotul dumneavoastra) 3/8.
Dupa decesul socrului cei daca se va casatori legal cu actuala ea va primi 1/4 din CE ESTE AL LUI, 5/8 din ce realizeaza impreuna iar cei doi copii (sotul dvs si sora sa ) impart restul in mod egal.
Va multumesc frumos!