avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Se poate face pușcărie pentru abandon de copii și ...
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Se poate face pușcărie pentru abandon de copii și părăsire de domiciliu ?

Buna ziua. Am o mare problema. Soția mea a fugit de acasă și m-a lăsat cu 3 copii. Unul de 14 ani unul de 9 și unul de 3 ani jumătate.
M-a mințit timp de o luna că se întoarce acasă ea fiind în Italia și nu s-a mai întors.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 15:11, 16 Iulie 2018
Nu pateste nimic.

Sfatul meu e sa va căutați avocat și sa obțineți minorii la divorț.
Dacă nu va grăbiți riscati ii pierdeți...
Cum sa nu pateasca nimic mama domnule avocat Lascoschi? Ce prevede Noul Cod penal in materia abandonului de familie?
[ link extern ]

In acelasi timp, sotia poate sa se justifice spunand ca a plecat sa munceasca in Italia cu acordul sotului. Daca exista probe care sa ateste fuga acesteia si abandonul minorilor, asupra mamei se poate pune in miscare urmarirea penala.

Nu stiu insa care va fi impactul acestei decizii a tatalui asupra minorilor. Pentru ca e usor sa se ia decizii, fara a gandi care sunt consecintele pe termen scurt sau mai lung. Asta nu inseamna ca daca mama a abandonat copiii sunt de acord cu aceasta fapta. Numai ca se poate discuta inainte cu ea.

Nu e abandon de familie conform legii penale.
E vorba de abandon sub aspect moral ceea ce este cu totul altceva...
Ultima modificare: Luni, 16 Iulie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

E vorba de abandon sub aspect moral ceea ce este cu totul altceva...


Detaliati va rog si explicati ceea ce inseamna. Ce articol din lege incadreaza cele scrise de Dvs. mai sus?

Care este motivul pentru care tatal copilului poate pierde custodia copiilor?
Fapta nu este incriminată penal si nimeni nu poate fi condamnat daca nu comite o infracțiune.

Sunt multe cazuri de acest fel în care mamele procedează în acest mod si apoi cand isi crează o situație buna în străinătate obțin minorii în urma procesului.
Dacă castiga el acum repede mama nu are timp sa se organizeze suficient.Pierde termene prevăzute de lege si va avea mari probleme...
Este o chestiune de strategie si tactica în astfel de procese si trebuie acționat urgent si nu atunci când există riscul să piardă procesul.
Exista posibilitatea ca mama sa deschida ea proces peste câteva luni sau un an, doi sau trei si sa câștige ea minorii având sanse foarte mari....
Ultima modificare: Luni, 16 Iulie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Custodia copiilor mary2013 mary2013 Buna ziua,in urma unui divort,daca ar fii,cui ii s-ar incredinta custodia copiilor minori,daca eu ,mama,nu am casa,si un servici stabil deocamdata,iar tatal ... (vezi toată discuția)
Buna ziua fratele meu e in divort cu sotia,din cauza ca nu s ... hanah hanah Buna ziua Fratele meu e in divort cu sotia,Din cauza ca nu s au inteles dureaza mult.Ea a plecat de acasa de aproape un an deoarece avea amant si a vrut sa ... (vezi toată discuția)
Mama româncă a doi copii minori are mari probleme cu tatăl lor italian. unde se poate adresa pentru rezolvarea lor? Oachi2 Oachi2 Bună ziua. Sora mea-cetățean roman- are 2 copii cu un cetățean italian.cel mare,14 ani,născut în România cu nașterea transcrisa la consulatul ... (vezi toată discuția)