Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Se poate face pușcărie pentru abandon de copii și ...
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Se poate face pușcărie pentru abandon de copii și părăsire de domiciliu ?

Buna ziua. Am o mare problema. Soția mea a fugit de acasă și m-a lăsat cu 3 copii. Unul de 14 ani unul de 9 și unul de 3 ani jumătate.
M-a mințit timp de o luna că se întoarce acasă ea fiind în Italia și nu s-a mai întors.
Multumim pentru clarificari domnule avocat.

Dar oare nu vi se pare normal ca acesti copii sa stea impreuna cu mama lor? Ma repet, poate situatia nu este asa si mama a plecat de comun acord cu tatal. Acum, dand de greu vrea sa o acuze ca a plecat si a abandonat copiii. E o supozitie, bineinteles. Nu pun la indoiala cele scrise, dar trebuiesc luate in consideratie toate variantele. Si evaluata situatia copiilor. Pentru ca pana la urma ei sunt cei care ne intereseaza.
Sunt foarte multe familii in aceasta situatie. Femeile pleaca la munca in strainatate si lasa copiii in tara cu sotii, bunicii sau singuri.

@CATALIN19700...
Dvs. aveti posibilitatea sa cresteti si sa educati singur acesti copii?
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal