Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Închidere firmă
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Închidere firmă

Dacă am datorii la fisc de25000 lei cum pot închide Firma? Nu mai are activitate.
Sa introduceti o cerere privind intrarea în insolventa.
Va pot ajuta cu dosarul pentru deschiderea procedurii simplificate de faliment, care va duce mai tarziu la radierea societății din Registrul Comertului. Vă aștept să luați legătura cu mine in privat daca sunteți interesata de acest demers.
Printre alte conditii, pentru deschiderea procedurii insolventei este necesara depasirea unui prag al datoriilor de 40.000 lei.

In situatia in care societatea nu are alte datorii decat suma de 25.000 lei catre ANAF, nu se va deschide procedura insolventei.

In acest caz inchiderea se va face prin procedura ce se desfasoara la registrul comertului, cu numire de lichidator.

Sper sa va fie de folos informatiile.