avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Procedura de insolvență
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Procedura de insolvență

O firma de comerț, care nu mai are activitate din 2014, pe motiv că ea nu a reușit să obțină profit și a fost în pierdere continua și care a rămas cu datorii la un nivel de 4000 de lei la bugetul statului, pentru a fi închisă, trebuie sa urmeze procedura simplificată de insolvență sau exista alta modalitate de a intra în faliment?
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 10:32, 19 Octombrie 2019
este singura cale " procedura simplificata "
Luați legătura cu un lichidator judiciar, se radiază direct la
Registrul Comerțului, procedura insolvenței se deschide doar dacă datoriile depășesc pragul de 40.000 lei!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Închidere firmă Moise Ana Moise Ana Dacă am datorii la fisc de25000 lei cum pot închide Firma? Nu mai are activitate. (vezi toată discuția)
Lichidare /faliment /dizolvare unemigrant unemigrant Buna ziua ! Am sa incerc sa fiu scurt si la obiect : -in 2008 am deschis o firma impreuna cu 2 asociati - in 2009 am lasat firma si am plecat din tara, ... (vezi toată discuția)
Insolvență colina colina Bună ziua, Dacă sunt o persoana juridică, care și-a încetat activitatea în 2014, in urma nereușitei de a face suficient profit încât să ies in ... (vezi toată discuția)