Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Maternitatea si Serviciul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Maternitatea si Serviciul

Buna ziua,
am o rugaminte mare, sunt insarcinata, am anuntat in scris la servici, acum pe data de 2 am revenit din medical, stau intr-un birou improvizat deoarece in locul meu a adus o alta fata de la alt departament, nu acest lucru ma deranjeaza deoarece acolo este curent, iar eu avand artroza, plus sarcina, nu mi-ar fi fost bine, intrebarea mea este, daca ei au voie legal sa imi schimbe postul, in cartea de munca unde figurez cu Asist Manager, si intrebarea cea mai importanta, au voie sa imi taie din salariu?! Am auzit doar zvonuri, nimic concret, dar felul in care se comporta lasa de dorit, oricum eu sunt acoperita, anuntul a fost dat in scris, si totul inregistrat si ajuns la resurse umane. Va rog frumos, cand ve-ti putea sa imi dati si mie un raspuns. Va multumesc frumos. Cu respect, Eve
Consultati OUG 96/2003 actualizata cu privire la protectia maternitatii la locul de munca.
Din salariu nu au voie sa va taie. Pot face un act aditional de modificare salariu de baza, care trebuie semnat si de dvoastra.
Nici postul nu au voie sa vi-l schimbe legal - cel mult va pot pune asist. manager la un alt departament, dar tot asist manager, nu puteti deveni fara acordul dvs. nici vanzatr, nici director.

Asigurati-va si ca aveti dovada ca ati anuntat sarcina.

Daca este cazul, incercati si sa intrati in concediu de risc maternal (daca conditiile concrete de la locul de munca va pun in pericol santatatea dvs. si a copilului).
Multumesc frumos ptr raspuns. Cu respect.