Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cum se poate retrage legal o scara de bloc din cadrul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cum se poate retrage legal o scara de bloc din cadrul asociatiei de proprietari

o scara de bloc din cadrul asociatiei de proprietari vrea sa retras fara aprobarea presedintelui sau a comitetului executiv,este legal?
cum ar trebui si care sunt pasii legali.
multumesc,
Conditia principala este ca majoritatea proprietarilor din scara care doreste desprinderea, sa se hotarasca intr-o sedinta de constituire a unei asociatii de proprietari.
Nu este nevoie de aprobarea nimanui pentru a va desprinde si a va constitui in as. de proprietari cu alta denumire, etc.
Trebuie sa va uitati aici pe forum ca exista "pasii" pe care trebuie sa-i urmati pentru a va infiinta aceasta asociatie de proprietari.
Ce trebuie sa va spun, este ca, totusi trebuie sa va intelegeti cat de cat cu asociatia din care va desprindeti, trebuieste sa se intocmeasca un protocol de desprindere in care vor fi prevazute exact sumele pe care le veti prelua (daca este cazul).
Aveti grija sa luati toate avizele necesare de la furnizorii de servicii si utilitati.
Este necesar, mai ales la furnizorii de apa-canal si termoficare sa aveti posibilitatea tehnica de contorizare separata.
In final va trebui sa incheiati contrace de furnizare cu toti acesti furnizori.
Succes!
O vecină de la alt bloc a reușit să câștige definitiv în Instanță un proces de a înființa o nouă Asociație pe scara ei.
Acum, după mai mult de un an, a fost la Primărie să vadă ce obligații mai are, dar ... ăia i-au zis că-i trebuie semnăturile a 1/2 + 1 dintre proprietarii Asociației, adică peste 200 de semnături !
flory_mr,
Care este informatia care ar pute sa-l ajute pe initiatorul acestui topic?
Ca la voi , o vecina a reușit să câștige definitiv în Instanță un proces de a înființa o nouă Asociație pe scara ei.
Ati citit ce am scrie mai sus? Este vreo contradictie in legatura cu pasii ce trebuiesc respectati pentru infiintarea unei as. prop.?
Sunt pasi legali, cunoscuti si rascunoscuti. Infiintezi asociatia de proprietari, "o pui pe picioare", angajezi un administrator si-ii dai drumul la treaba.
A fost la primarie - pai ce treaba are primaria - in acest caz? Ce obligatii mai are? Pai daca ai infiintat asociatia de proprietari, inseamna ca esti informat cu toate obligatiile pe care le ai - nu te duci la primarie sa intrebi... Sigur ca, daca vor sa hotarasca ceva, in AG legala , le trebuie hotararea majoritatii. Este aceasta o noutate pe care noi nu am stiut-o?
Haideti sa fim seriosi!
Adam Grecu a scris:

flory_mr,
Care este informatia care ar pute sa-l ajute pe initiatorul acestui topic?
Ca la voi , o vecina a reușit să câștige definitiv în Instanță un proces de a înființa o nouă Asociație pe scara ei.
Ati citit ce am scrie mai sus? Este vreo contradictie in legatura cu pasii ce trebuiesc respectati pentru infiintarea unei as. prop.?
Sunt pasi legali, cunoscuti si rascunoscuti. Infiintezi asociatia de proprietari, "o pui pe picioare", angajezi un administrator si-ii dai drumul la treaba.
A fost la primarie - pai ce treaba are primaria - in acest caz? Ce obligatii mai are? Pai daca ai infiintat asociatia de proprietari, inseamna ca esti informat cu toate obligatiile pe care le ai - nu te duci la primarie sa intrebi... Sigur ca, daca vor sa hotarasca ceva, in AG legala , le trebuie hotararea majoritatii. Este aceasta o noutate pe care noi nu am stiut-o?
Haideti sa fim seriosi!

Asta am vrut să subliniez, că și cu o sentință definitivă primăria refuză să accepte înființarea acestei noi Asociații, impunând să aibă semnăturile a 1/2+1 din totalul membrilor proprietari ai Asociației, care se apropie de 500 !
Nu înțeleg de ce ar impune Primăria obligația asta, odată ce e sentință definitivă de separare !
flory_mr,
V-am mai rugat si mai incerc o data: NU MAI CITATI mesajele userilor - daca puteti intelege acest lucru, de altfel f. simplu. La ce ajuta?

Repet: NU este treaba primariei sa de-a vre-un verdict la infiintarea unei asociatii de proprietari. Banuiesc ca si cei care au initiat acest demers habar nu au despre ce este in propozitie si hai sa mergem la primarie. iar primaria i-a trimi la plimbare - pe buna dreptate, insa trebuia sa-i ajute mai mult. Ca ei au apelat la instanta - este o alta gogomanie si ma mir ca instanta nu i-a trimis la plimbare, chiar nu stiu ce au contestat oamenii.
Infiintarea unei as. prop. are alte reguli, de-altfel foarte bine prezentate in legislatie. De ajuns in instanta trebuie sa ajunga, la judecatorul delegat cu infiintarea as. prop.
Sa vedem ce spune Legea noua cu privire la aceste aspecte - nu am apucat sa o citesc...

Sa auzim numai de bine!