Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot beneficia de somaj daca sunt la facultate ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot beneficia de somaj daca sunt la facultate (privata)?

In luna ianuarie voi termina concediul de crestere a copilului si as dori sa beneficiez de somaj dar pot beneficia de somaj daca sunt la facultate?
Mentionez ca facultatea este privata si nu de stat.
Va multumesc.
Daca ati intrat in concediu de crestere a copilului pe baza unui contract de munca, sigur ca puteti beneficia de jomaj. Nu are nici o legatura faptul ca sunteti acum studenta, cu ajutorul de somaj. Acesta se acorda in urma muncii si a contributiilor salariatului si angajatorului la fondul de somaj. Si din moment ce ati indeplinit conditiile sa fiti acum in concediu de crestere a copilului, indepliniti si conditiile de a beneficia de somaj.