Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie/Incetare a CIM ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie/Incetare a CIM ?

Buna ziua,
Sunt angajat cu CIM pe per.determinata de 3 luni.Am efectuat 1 luna(calendaristica) din acest contract.As dori sa plec de la firma angajatoare.Daca imi depun demisia va trebui sa stau in preaviz 20 zile(lucratoare)...ceea ce nu ma ajuta, deoarece doresc sa imi schimb locul de munca(si domiciliul)mai repede.Este mai bine sa NU ma prezint la munca 3-4 zile consecutive("in speranta"sa-mi fie desfiintat contractul disciplinar)si astfel sa "sar"preavizul ?
(Nu am pus in calcul incetarea contractului cu acordul partilor si o posibila "negociere"a zilelor de preaviz.)
Care sunt efectele neprezentarii la locul de munca timp de cateva zile consecutive? Si cum mi-ar afecta in Revisal incheierea contractului atunci cand ma reangajez ?
Va multumesc!
Depinde de dvs ...nu avem de unde sa stim daca este mai bine sau nu o desfacere disciplinara a c.i.m.

Lipsa nemotivata de la locul de munca constituie, in general, abatere disciplinara, iar angajatorul poate aplica una dintre sanctiunile disciplinare prevazute de codul muncii, inclusiv desfacerea disciplinara a c.i.m.