avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Rectificativa decl 101
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Rectificativa decl 101

Buna seara.
Pt anul 2013 am avut niste neconcordante între bilant si decl 101 provenind din neînregistrarea creditului fiscal ( avand o sucursala in UE) in declaratia 101.
Inspectorii anaf au constatat eroarea însă nu mi.au dat măsura sa depun rectificativa pt 101.
Intrebarea mea este:
Imi permite legea sa depun rectificativa tinand cont ca am fost supuși inspecției fiscale ?
Multumesc .
Cel mai recent răspuns: madalinap80 , utilizator 08:38, 20 Iulie 2018
Depinde de rationamentul contabilului care intocmeste evidenta contabila a firmei si de rezultatele inregistrate in RIF intocmit de organele de inspectie fiscala. Legea spune intr-adevar ca depunerea declaratiei rectificative se poate face numai pana la efectuarea inspectiei fiscale de catre organele fiscale abilitate.

Daca aceste date au fost inregistrate in RIF, chiar daca nu s-a dat masura pentru rectificarea D101, corect ar fi s-o depuneti pentru imaginea fidela a situatiilor financiare la data de 31.12.2013. Este rationamentul meu, cel mai bine ar fi sa intrebati si la Asistenta contribuabili a ANAF.
Conform art.94 din Legea 207/2015 privind Codul de procedura fiscala, obligatiile fiscale se stabilesc prin declaratii fiscale sub rezerva verificarii ulterioare. Rezerva verificarii ulterioare se anulează la împlinirea termenului de prescripție a dreptului de a stabili creanțe fiscale sau ca urmare a inspecției fiscale ori a verificării situației fiscale personale.

Prin urmare, daca ati fost supusi unei inspectii fiscale, iar la finalizarea inspectiei nu v-a fost impusa nicio masura privind depunerea de declaratii rectificative, legea spune ca nu mai puteti depune declaratii rectificative pentru perioada care a fost supusa inspectiei fiscale.
Va multumesc pt raspuns.
Voi adresa o intrebare prin spv pt a obține în scris un răspuns .
Va multumesc pt raspunsuri.
Voi adresa o intrebare prin spv pt a obține în scris un răspuns .
Ultima modificare: Vineri, 20 Iulie 2018
madalinap80, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 101 eveevelyna eveevelyna Buna ziua, va rog frumos lamuriti-ma in urmatoarea speta: prin declaratia 101 aferenta anului 2008 s-a declarat un impozit pe profit mai mare decat cel real, ... (vezi toată discuția)
Impozit pe profit Rusu Petronela Rusu Petronela Am depus pt perioada de raportare 01.01.17-31.03.17 ,trim III 17, D101 in loc de D100. Apoi am mai depus o data D101 dar cu fisierele/casutele goale pt a o ... (vezi toată discuția)
Rezerva legala in d101/an fiscal 1 vioviod vioviod in decembrie 2009 am constituit rezerva legala in valoare de 40 lei. In Declaratia 101/ an fiscal 1 ( 01.01.2010-30.09.2010) aceasta rezerva nu se trece la ... (vezi toată discuția)