Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stagiu minim cotizare pentru concedii si indemnizatii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stagiu minim cotizare pentru concedii si indemnizatii

Care este nr.de zile lucrate / lucratoare pe care trebuie sa il aiba o luna stagiu minim de cotizare pentru concedii si indemnizatii? Este in regula luna februarie ( 20 de zile lucratoare)? Daca nu, se pot cumula cu o parte (in care se cotizeaza) lucrata din luna ianuarie? Multumesc.
OUG 8 / 2018 a fost modificata cu referire la stagiul minim de cotizare pentru incapacitate temporara de munca, este o măsură tranzitorie, aplicabilă pe o perioadă limitată de timp (până la sfârșitul lunii Iunie 2018), introducând o excepție (art. 7^1), respectiv:

”Prin derogare de la prevederile art. 7, până la 1 iulie 2018, stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.”

Măsura se aplică pentru toată perioada Ianuarie - Iunie 2018, urmând ca începând cu Iulie 2018 să poată beneficia de concedii medicale doar persoanele care au avut un stagiu de cotizare de 6 luni în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediu medical.
Nu inteleg. Si inainte de Ianuarie 2018 cum spuneti ca era? perioada asta ianuarie-iunie se aplica pentru fiecare an sau cum?
Perioada ianuarie-iunie 2018 a fost o exceptie din cauza modificarilor aduse codului fiscal, aplicate de la 01.ianuarie.2018. A fost doar o masura tranzitorie, indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca pentru cei care vor fi in aceasta situatie in luna iulie, va fi determinata dupa algoritmul de calcul din anul 2017, respectiv:

Valoare indemnizatie = media zilnica x nr zile incapacitate temporara de munca x procent (in functie de felul bolii)

Media zilnica se calculeaza ca medie a veniturilor brute din ultimile 6 luni raportat la numar zile lucratoare din ultimile 6 luni.