Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj-mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj-mostenire

Buna ziua,am o matusa care nu mai are alte rude in afara de un frate si de mine(nepot de frate) ,care a decedat.Fratele ei are drept la mostenire daca nu s-a ocupat deloc de ea? Nu exista testament sau alte acte. Doar eu am avut grija de ea.
Buna ziua. Da, fratele are dreptul de a veni la mostenirea surorii lui, matusa dvs. Faptul ca dvs. ati avut grija de ea nu va transforma de drept in unic mostenitor, insa puteti solicita sa se constate ca exista si un pasiv succesoral constand in cheltuielile efectuate de catre dvs pentru ingrijirea matusii (pe care va trebui sa le dovediti insa).