Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nu am copii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nu am copii

Buna ziua ,nu am copii ,sotul a decedat .eu sunt mostenitoarea sotului meu .cui ii ramane ce am ?.surorile decedate ,parintii decedati .am 3 nepoate de la surori si un nepot de la sot .
Soțul nu a avut frați sau alte rude? Soțul v-a lăsat vreun testament?
Degeaba adresați aceeași întrebare la nesfârșit, daca nu oferiți toate detaliile pentru a obține un raspuns corect.
Dacă soțul nu v-a lăsat vreun testament, nu sunteti unica moștenitoare.
Jumătate din masa succesorala după sot, aparține nepotului acestuia (daca soțul nu a mai avut alți frati).
Așadar, dvs nu puteti lasa testament decât pe jumătate. Legal, va mostenesc cei 3 nepoți. Însă puteti lasa testament cui doriti dvs.
pe sot il mosteniti impreuna cu nepotul lui- in ce cota nu stiu, ca nu ziceti daca e nepot de frate sau de fiu- probabil ca de frate, deci veti imparti egal mostenirea sotului, apoi pe dvs cand va veni vremea, va vor mosteni egal, nepoatele dvs.