avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita-5 popriri instituite
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita-5 popriri instituite

Buna ziua,

As avea rugamintea sa ma indrumati in ce priveste procedura de combaterea urmatoarei situatii.
In anul 2005 am contractat un credit de la Libra Bank, am platit 32 de rate dupa care am plecat din tara, iar cine a ramas aici nu mi-a mai platit ratele.. Prima poprire pe contul meu a fost instituita in 2010, a doua in 2011, a trei-a tot in 2011, a patra in 2013, iar ultima acum o saptamana. Toate cele cinci porpriri au sume diferite, executori judecatoresti diferiti, patru dintre ele fiind pe acelasi cont la Banca Transilvania, iar ultima la Raiffeisen. Avand in vedere faptul ca au trecut atatia ani, o contestatie la executare este tardiva. Ce altceva pot face?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Consultanta Juridica , Avocat 12:34, 20 Iulie 2018
Ar trebui studiate actele in primul rand. Este posibil ca pentru ultima executare sa puteti depune contestatie. Dar repet, trebuie vazute documentele inainte.
Va multumesc pentru raspuns. Nu pot depune contestatie nici macar pentru ultima poprire, intrucat decizia Instantei Judecatoresti dateaza din 2014.
Daca stiti mai bine. Eu va spun ca nu conteaza de cand dateaza Hotararea Instantei. Conteaza cand ati primit prima data actele de executare. De la data primirii actelor de executare pentru prima data ( chiar daca dosarul executional e din alt an), aveti 15 zile la dispozitie sa depuneti contestatie.
Ultima modificare: Vineri, 20 Iulie 2018
Company Advising, utilizator
Este posibil sa fi intervenit perimarea sau chiar prescriptia. De asemenea, se poate invoca, printr-o contestatie, lipsa calitatii de reprezentant in anumite situatii. Puteti transmite documentele pe adresa noastra de e-mail ptr a va da sfaturi juridice privind modul in care trebuie actionat in situatia dvs.

Elenaserban2013 a scris:

Buna ziua,

As avea rugamintea sa ma indrumati in ce priveste procedura de combaterea urmatoarei situatii.
In anul 2005 am contractat un credit de la Libra Bank, am platit 32 de rate dupa care am plecat din tara, iar cine a ramas aici nu mi-a mai platit ratele.. Prima poprire pe contul meu a fost instituita in 2010, a doua in 2011, a trei-a tot in 2011, a patra in 2013, iar ultima acum o saptamana. Toate cele cinci porpriri au sume diferite, executori judecatoresti diferiti, patru dintre ele fiind pe acelasi cont la Banca Transilvania, iar ultima la Raiffeisen. Avand in vedere faptul ca au trecut atatia ani, o contestatie la executare este tardiva. Ce altceva pot face?

Va multumesc

Ultima modificare: Vineri, 20 Iulie 2018
Consultanta Juridica, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita multipla elena_d_a elena_d_a Buna ziua, Probabil veti mai gasi aceasta situatie intrucat a mai fost postata de catre cineva din familie dar nu am primit nici un raspuns concret. In ... (vezi toată discuția)
Executare silita Carmen Fica Carmen Fica In urma cu 10 ani am fost administrator al unui IMM ce a intrat in insolventa . Creditor principal - Raiffeisen Bank , cu ipoteca asupra unui imobil a carui ... (vezi toată discuția)
Prescriere datorie raiffeisen bank/kruk romania cami_vox cami_vox Buna ziua In anul 2010 am solicitat Raiffeisen Bank un descoperit de cont, pe care ulterior nu l-am mai putut achita inapoi. La sfarsitul lunii Februarie ... (vezi toată discuția)