avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fondul de rulment achitat de chirias sau proprietar?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fondul de rulment achitat de chirias sau proprietar?

stie cineva daca si unde anume(articol lege)se arata in cazul unui apartament cu chiriasi cine anume plateste fondul de rulment in situatia in care acesta se mareste?, daca plateste proprietarul apartamentului sau chiriasul?. multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 09:55, 8 Februarie 2018
Of Doamne, nu exista contract, nu locuiti acolo. nu aveti nici drepturi si nici obligatii, ca sa o spunem mai simplu.
Daca aveati contract de inchiriere aveati si drepturi si obligatii.
Ce "intelegere" nescrisa aveti cu proprietarul, ce ati stabilit ca veti plati dvs si ce va plati el?
Ce vreti sa spuneti prin "primesc banii pentru cheltuieli neprevazute"? De la cine si ce reprezinta aceste cheltuieli?
In cazul in care aveati contract de inchiriere acolo se prevad obligatiile fiecarei parti, ce plateste fiecare.
Ultima modificare: Joi, 8 Februarie 2018
cyan, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chiriașii plătesc fondul de reparații incluse în cheltuielile de întreținere? kikybaly kikybaly Bună seara, Aș vrea să știu dacă, conform legislației în vigoare, plata fondului de reparații și a fondului de rulment (cele incluse în cheltuielile ... (vezi toată discuția)
Acoperisul buclucas Dan Neagu Dan Neagu Bun gasit, Astazi am primit o instiintare de la presed. AP, ca va apela la instanta daca nu platesc la fondul de reparatii al asociatiei. Precizez ca am ... (vezi toată discuția)
Chirias la bloc , ce trebuie sa platesc. justlower justlower Buna seara, am inchiriat o garsoniera acum o luna in bucuresti.Am facut contract cu proprietarul dar nu legal. Toate bune si frumoase pana cand a venit ... (vezi toată discuția)