avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1066 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimb de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimb de noapte

Este voie sa i se impună unui salariat sa lucreze doua saptamini consecutiv schimb de noapte cu repaus sâmbătă și duminică intre ele?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:05, 20 Iulie 2018
Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimb de noapte. Walter1 Walter1 Am mai pus o data întrebarea,si cred ca nu am formulat-o corect. Este legal sa i se impună unui angajat să lucreze consecutiv doua saptamini schimbul de ... (vezi toată discuția)
Munca prestata sambata si duminica salariat2015 salariat2015 Buna ziua, Ma interesa sa stiu daca exista un nr maxim de weekend-uri pe luna pe care firma te poate obliga sa muncesti? Precizez ca lucrez intr-un call ... (vezi toată discuția)
Chemată la inventar in timpul liber, adică sâmbătă şi duminică. ... Loredana080 Loredana080 Chemată la inventar in timpul liber,adică sâmbătă şi duminică. Bună ziua. Astăzi am fost anunţată de către administratorul firmei la care lucrez ... (vezi toată discuția)