Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Legea cainilor cu stapan
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Legea cainilor cu stapan

Buna ziua,
Detin un catel, rasa nepericuloasa , vaccinat , inregistrat, mocrocipat - toate la zi.
In parcul in care ne plimbam si ne jucam cu copii, este o duduie care plimba un bichon. Si careia nu ii place ca este latrata de catelul meu. Intr-adevar catelul meu cand o vede pe ea si bichonul parca ia foc. Evident ca il tin(lesa scurta+ham) ca sa nu mearga peste ea , dar cu toate astea zilnic imi iau injurii , blesteme , etc. In plus isi aduce catelul ft aproape de al meu doar ca sa provoace. Si dc cumva imi scapa si se duce peste ea si catel( desii nu musca, nici macar provocat - e testat !) si ii ciufuleste putin , tot eu sunt de vina ca nu am strunit catelul. Nu conteaza ca ea l-a provocat. So, ce fac ? Cum scap de ea ? Unde ma adresez ? E anormal sa ma ameninte zi de zi si pe mine si catelul , si sa il provoace doar doar musca si ea e victima,
Deci, ce fac ?
Multumesc !!
E maidaneza , salvata de mine de la 3 sapt. A crescut in apartament . Cu mine. Si cu copii de la scara blocului. E normal sa latre ca de asta e catel ! Sa latre. Evident ca nu la luna si la stele , dar nici nu poate fi de plus.
Talie e medie , undeva la un beagle de 1 an . Dar nu cred ca asta conteaza. Stapanii de caini stiu ca si un bicon si un caine de talie mare musca la fel ! Adica dc un bichon e agresiv , ar tb lasat in pace ca e bichon?! Legea nu e pt toti ?!?
Si cum ramane cu amenintarile ? Astept sa imi dea in cap la coltul blocului si poate, poate atunci politia o sa isi faca treaba ?!?
Femeia aia e un pericol pt mine, pt catelul meu, copii din jur, cainii din jur, etc
Ce fac in privinta ei?!?
Incercati sa intelegeti situatia din toate punctele de vedere daca se poate obiectiv si impartial
Dv apreciati ca animalul dv de companie este educat,nu e agresiv cu oamenii,nu latra aiurea-in schimb recunoasteti ca exista un derapaj in cazul "duduii " din parc
Omiteti sau poate nu cunoasteti multe aspecte care contribuie la atitudinea si comportamentul cainilor
Suplimentar anumitor caracteristici ale cainilor si la nivelul acestora se manifesta comportament de simpatie sau de antipatie
Cele mai frecvente cazuri se vad in aglomeratiile canine=expozitii
Sunt factori intrinseci si extrinseci care concura la comportamentul cainelui dv in relatia si fata de acea "duduie"
Dv nu luati in calcul anumite simturi,nu realizati concret ce percepe cainele dv si de ce se manifesta de asa natura numai in preajma acelei persoane
Sunt foarte multe aspecte ignorate de om dar care la nivelul cainilor sunt seizate ,percepute in anume mod ,prin anumite simturi care automat initiaza si favorizeaza automat anumite comportamente inexplicabile pentru majoritatea detinatorilor de caini
Ati sesizat comportamentul majoritatii cainilor in aproprierea anumitor persoane,a persoanelor care detin efecte/imbracaminte militara?
Majoritatea covarsitoare a celor care vad comportamentul cainelui apreciaza ca are ceva cainele cu persoana respectiva
In realitate poate fi vorba despre simtul miros
In cazul dv este evident ca un anume aspect prezent,sesizat in cazul "duduii" ii determina modificarea de comportament al cainelui dv,modificare care poate lua inclusiv aspect agresiv
Nu omiteti realitatea ca agresivi sunt rasele mici,chiuhaua,bischon,etc
Incercati sa schimbati fie intervalul orar de plimbare,fie locul de plimbare
In caz de eveniment,autoritatile sanctioneaza comportamentul patrupedului,nu acorda prioritate dizertatiilor stapanilor acestora privitor la comportamnetul in general al animalului lor de companie
in ce constau amenintarile ? va e teama de ea sau doar va enerveaza ?
Dv nu incercati sa vedeti situatia decat din punctuldv de vedere insa ar trebui sa constientizati ca si "duduia" fata de comportamentul cainelui dv se traieste starea de teama si de panica
Referitor la amenintari,posibil ca acestea sa fie generate de starea de moment
Pretentia dv ca duduia sa isi ia catelul de acolo nu este intemeiata,deoarece este spatiu public in definitiv
desii nu musca, nici macar provocat - e testat

Greu de crezut ,avand in vedere ca exista instinctul animalic de protectie,prioritar peste un dresaj superficial
Inclusiv cainii special instruiti,in conditii aparte ,daca li se pare ceva anormal,musca
Exista o singura categorie de caini cei insotitori ai persoanelor cu deficiente de vedere care intradevar nu mai au aceasta caracteristica dar sunt exemplare tarate
Incercati sa tratati situatia impartial sa va asumati si dv responsabilitatea si pentru binele patrupedului analizati variantele ca acesta ,in plimbarile afara sa nu mai fie nevoit sa dea nas in nas cu duduia si catelul acesteia si cu ocazia asta scapati si dv de atitudinea si comportamentul acesteia-in parte justificat
Folositi un aparat cu ultrasunete pentru a dezvata cainele sa latre la oameni sau alte animale, altfel nu este indicat sa mergeti in parc cu un animal agresiv.
Din cauza ca latra la oameni, este desemnat "caine cu potential agresiv" si aveti obligatia sa ii puneti botnita, conform legii, ori de cate ori mergeti in parc.
Copii se sperie usor de latrat iar persoanele nevazatoare nu au nicio aparare in fata unui caine iar latratul cauzeaza o stare de disconfort si teama.
Detinerea de animale de companie impune obligatii serioase.