avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Legea cainilor cu stapan
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Legea cainilor cu stapan

Buna ziua,
Detin un catel, rasa nepericuloasa , vaccinat , inregistrat, mocrocipat - toate la zi.
In parcul in care ne plimbam si ne jucam cu copii, este o duduie care plimba un bichon. Si careia nu ii place ca este latrata de catelul meu. Intr-adevar catelul meu cand o vede pe ea si bichonul parca ia foc. Evident ca il tin(lesa scurta+ham) ca sa nu mearga peste ea , dar cu toate astea zilnic imi iau injurii , blesteme , etc. In plus isi aduce catelul ft aproape de al meu doar ca sa provoace. Si dc cumva imi scapa si se duce peste ea si catel( desii nu musca, nici macar provocat - e testat !) si ii ciufuleste putin , tot eu sunt de vina ca nu am strunit catelul. Nu conteaza ca ea l-a provocat. So, ce fac ? Cum scap de ea ? Unde ma adresez ? E anormal sa ma ameninte zi de zi si pe mine si catelul , si sa il provoace doar doar musca si ea e victima,
Deci, ce fac ?
Multumesc !!
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Poti sa ii spui doamnei sa nu se mai apropie de tine.
Cand vezi ca se apropie de tine, spune-i asa:
- "Alo, doamna, te rog... ia distanta regulamentara"
- "5 metri, te rog, 5 metri!"
Incearca si spune-ne daca merge.
Depinde si de tine cum te impui...

Imi pare rau ca Maidaneza plange si e trista ca i-ai schimbat programul de pipi si caca.

Alberto Kurtyan a scris:

Poti sa ii spui doamnei sa nu se mai apropie de tine.
Cand vezi ca se apropie de tine, spune-i asa:
- "Alo, doamna, te rog... ia distanta regulamentara"
- "5 metri, te rog, 5 metri!"
Incearca si spune-ne daca merge.
Depinde si de tine cum te impui...

Imi pare rau ca Maidaneza plange si e trista ca i-ai schimbat programul de pipi si caca.



Iam spus si stii ce a facut ...s-a asezat cu javra ei la 2 pasi de mine si a continuat sa o intarate si sa ma injure .
Vad ca raspunzi fara sa imi citesti rasp in intregime. E in regula , iti multumesc oricum pt timpul acordat.
Cat despre maidaneza... nu iti face griji! E fata cuminte , curata , ascultatoare , educata , ingrijita si nu se lasa ea asa cu una cu doua., chiar dc este educata sa iasa la program fix, o rezolvam noi si pe asta ! Scapam de bichon prin diverse metode si gata !
Ultima modificare: Luni, 23 Iulie 2018
ContSters101252, utilizator
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti sa ii faceti plangere la politie pt amenintari, banuiesc ca aveti si martori.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legislatie aplicabila detinatorilor de caini - accesul in parcuri, botnita verdi verdi Buna ziua, va rog sa ma ajutati in elucidarea unui aspect legat de prezenta cainilor cu stapan in parcuri . Nu vreau ca, din nestiinta , sa incalc ... (vezi toată discuția)
Amenda contraventionala caine fara lesa alexandrupetrisor alexandrupetrisor Buna ziua. Am si eu o mare problema. Am primit o amenda contraventionala pentru ca am fost in parcul din Sebastian cu cainele meu (metis rottweiler) M-am ... (vezi toată discuția)
Am nevoie de nr. lege, articol despre lesa, botnita etc. la cainii nepericulosi Denes_Andris Denes_Andris Buna, Am nevoie de legea si articolele sale care se refera la tinerea cainilor ne-periculosi in zone publice. Ma refer mai ales la obligatia de a folosi ... (vezi toată discuția)