Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... adaugare proprietar imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

adaugare proprietar imobil

Buna ziua:
Impreuna cu parintii mei dorim sa achizitionam un imobil, insa in acest moment eu nu sunt in tara si nu pot participa la realizarea antecontractului. Deasemenea realizarea unei procuri ar intarzia destul de mult. Intrebarea este urmatoarea: daca acum se realizeaza un antecontract intre parintii mei si vanzator, ulterior pot fi adaugat ca proprietar in momentul realizarii actului de vanzare cumparare? (in acel moment voi fi prezent si eu)
Bineinteles.

Prin antecontract nu se transfera proprietatea asupra imobilului.

Proprietatea se transfera doar la data incheierii contractului de vanzare cumparare unde va veti afla si dumneavoastra printre cumparatori, prin semnarea contractului.

Cu stima,
Bogdan Costache, Avocat
Vă mulțumesc foarte mult.

Felicitări pentru profesionalismul de care dați dovada!